"Jsem lepší než Cézanne," často o sobě prohlašovala Lee Godie. | zdroj: wikipedia.org


Čím je tato bezdomovkyně zvláštní? Patří k nejžádanějším umělcům mezi sběrateli

TÉMATA: usa | ženy | umění

user-avatar

Simona Knotková

13. 11. 2017 | 15:00

Lee Godie strávila čtvrtinu svého života na ulici. Přesto se svou tvorbou zařadila mezi nejvýznamnější americké umělce 20. století.

Ze soukromí Lee Godie toho moc nevíme. Jako Jamot Emily Godee se narodila 1. září 1908 do rodiny s jedenácti dětmi. Podle všeho měla být dvakrát vdaná a porodila celkem čtyři děti. Původně se prý chtěla stát zpěvačkou, ale jeden z manželů ji v tomto rozhodnutí nepodporoval. Zlom v jejím životě nastal, když dva z potomků zemřeli. Žena se vlivem tragické události začala věnovat umění a postupně se propracovávala v jednu z vůdčích osobností chicagské scény 60. let.

Není jasné, z jakého důvodu skončila na ulici. Protože nouzí o peníze prý netrpěla, nejspíše se jednalo o osobní volbu. Lidé ji pravidelně potkávali s kufříkem plným svých výtvorů, střídavě přespávala na lavičkách a po levných hotelových pokojích. Díky jejímu typickému módnímu stylu ji nešlo přehlédnout. Na sobě nosila nejčastěji sešitý kabát a všude po těle měla navázané kousky látek. Na tváře si často kreslila velká oranžová kola a malovala si oční víčka.

Své umění prodávala například na schodech Institutu umění v Chicagu. Prodej mnohdy doprovázela zpěvem a tancem, ráda si se svými zákazníky povídala. V tamní umělecké sféře se brzy stala kultem a dnes je považována za nejvíc sbíraného chicagského tvůrce.

Její malby jsou inspirované francouzským impresionismem. Nejraději malovala busty žen, které byly podle ní ztělesněním krásy. Předobrazem jí byli i kamarádi, náhodní kolemjdoucí či ona sama. Jako častá návštěvnice fotobudky na autobusovém nádraží si od 70. let také pořizovala autoportréty, které dodatečně upravovala.

Na sklonku života se o ní díky článku ve Wall Street Journal dozvěděla jedna z dcer Bonnie Blank, která ji od svých třech let neviděla. Godie v té době trpěla demencí a Blank si ji vzala do opatrovnictví a přesunula do ošetřovatelského domu v Plano. Zde také 4. března 1994 Lee Godie zemřela. Její práci lze dodnes zhlédnout v několika amerických muzeí včetně newyorského Muzea amerického folkového umění.

Některé z fotek pořízených ve fotobudce si prohlédněte v naší galerii.

témata

user-avatar

Simona Knotková

13. 11. 2017 | 15:00

Zavří­t reklamu