The Finishing Line: nejkontroverznější vzdělávací film pro děti | zdroj: YouTube


Cílová čára: nejhrůzostrašnější výchovný film, který vyděsil děti a šokoval jejich rodiče

TÉMATA: filmy | horory | železnice

user-avatar

Blondie

22. 09. 2015 | 12:30

V roce 1977 byl v Británii natočen krátký film, jenž měl odradit mládež od hraní si na kolejích a demolování vlaků, což byly problémy, se kterými se tato země tehdy potýkala. Nevyděsil jen děti, ale i mnohé dospělé, až jej nakonec zakázali promítat.

The Finishing Line (Cílová čára) je asi nejnechvalněji proslulým vzdělávacím filmem, jaký kdy byl vytvořen. Dvacetiminutý snímek je jak vystřižený z hororu a brutalitou scén i pochmurností atmosféry v mnohém připomene některé epizody ze seriálu The Twilight Zone. Leckdo při jeho zhlédnutí se až podiví, jak někoho vůbec napadlo takový film promítat dětem ve škole.

Sám autor snímku, dnes jedenadevadesátiletý režisér John Krish, v jednom svém rozhovoru pro časopis řekl, že byl překvapen, že společnost British Transport Films chtěla jeho scénář realizovat:

„Přišel jsem s nápadem sportovního dne na železnici a byl jsem si naprosto jistý, že ho odmítnou a budou chtít něco jiného, ale jim se to líbilo. Jim se to tak líbilo! Jejich psycholog řekl: ´To je přesně to, co potřebujeme!´“

Jedna z disciplín olympiády – chůze v kolejišti

Film je vizí jednoho chlapce sedícího na železničním mostu. Představuje si, že na železniční trati probíhá za přítomnosti diváků školní olympiáda. Čtyři barevně označená družstva žáků mezi sebou soutěží v podivných disciplínách: v prorážení plotů kolem tratí, běhu po kolejích, házení šutrů po projíždějícím vlaku, v chůzi dlouhým temným tunelem. Během závodů děti postupně umírají pod koly vlaků, dospělí jejich zakrvácená těla vynášejí na nosítkách a v závěru filmu je symbolicky pokládají vedle sebe na koleje. Činí tak bez emocí, bez jakéhokoliv smutku.

To vše dohromady vytváří tak šokující efekt, že film okamžitě po svém uvedení vzbudil v Británii velké kontroverze a v televizi spustil celonárodní debatu. Někteří komentátoři a rodiče varovali, že děti může snímek traumatizovat, jiní zase, že je může inspirovat k nápodobě. Mnozí však film obhajovali, že je přiměřenou reakcí na vážný problém. Film navíc posbíral i několik uměleckých cen na festivalech. Nicméně v roce 1979 byl stažen z oběhu a jeho promítání ve školách bylo zakázáno. Kdo nemáte silné nervy, raději se na něj nedívejte.

user-avatar

Blondie

22. 09. 2015 | 12:30

Zavří­t reklamu