válkaČeskoslovenskoobjevy

Cibule sloužila ve středověku jako platidlo, lidé si ji dávali i jako dar

Cibule sloužila ve středověku jako platidlo, lidé si ji dávali i jako dar
Zdroj: thevintagenews.com

Koupit cibuli, to je na nákupním seznamu dnešních lidí zcela běžná věc, položka za pár korun. Ovšem ve středověku byla cibule něčím zcela výjimečným a také její hodnota byla zcela jiná než dnes.

Tomáš Chalupa 9. března 2018

Cibule byla známa již v dávnověku. O jejím užití se dozvídáme například z hliněných tabulek Sumerů, zmiňuje se o ní Bible, staroegyptské papyry i učené knihy starověké Indie a Číny, a to hlavně v souvislosti s léčebnými účinky. Není přesně známo, kdy se začala cibule pěstovat pro konzumaci. Zřejmě to bylo v době bronzové v oblastech dnešního Íránu a Pakistánu. Cibule byla také často součástí jídla dělníků pracujících na starověkých egyptských pyramidách.

První zmínky o tom, jak v kuchyni používat cibuli, máme ze spisků římského gurmeta Apicia. Kromě soli byla cibule jedním z prvních koření lidových vrstev. Římští zemědělci cibuli nazývali „unio“, což se mohlo přeložit nejen jako „cibule“, ale také jako „velká perla“.

Cibule byla každopádně jednou z prvních plodin, kterou lidé začali pěstovat. Je jednoduchá na vypěstování, dokáže se adaptovat na různá podnebí, velmi lehce se přepravuje i skladuje. Často se skladovala takříkajíc na horší časy, kdy už zásoby jiné zeleniny došly. Není divu, že obliba cibule rostla a rozšířila se od Dálného východu až po Egypt. V něm byla cibule dokonce symbolem věčného života. Byla dávána do hrobek faraonů a velmožů. Na oční důlky faraona Ramsese IV. byly po jeho smrti položeny cibule. Egyptští kněží byli také na malbách vyobrazováni s cibulemi.

To Řekové se na cibuli dívali bez těchto náboženských aspektů a brali jí čistě pragmaticky. Znali její léčivé účinky, takže jí s oblibou konzumovali atleti. Ze stejného důvodu ji v Římě ve velkém jedli také gladiátoři, kteří se jí dokonce potírali.

Ve středověku pak byla cena cibule taková, že sloužila jako svého druhu platidlo. Chudší lidé cibulí platili nájmy nebo poplatky, dávala se také jako svatební dar. V 16. století byla tehdejšími lékaři cibule doporučována jako lék na ženskou neplodnost.

Evropané si vzali cibuli s sebou také na své zámořské výpravy, takže nechyběla ani v Americe poté, co tam dorazili Španělé. Pěstování cibule se tak v Novém světě začali věnovat už první kolonisté. Podle některých zdrojů to byla vůbec první plodina, kterou tam kolonisté začali pěstovat. Ovšem místní Indiáni už dávno před příchodem Evropanů znali divokou cibuli, kterou sbírali pro její chuť i léčivé účinky. Používali ji také na přípravu léčivých sirupů nebo na výrobu barev. Cibule je zkrátka nedílnou součástí lidské historie a zřejmě tomu tak bude i v dalších stoletích.

Další články

Zavří­t reklamu