válkaČeskoslovenskoobjevy

CIA zveřejnila zprávu, že bádala nad změněným stavem vědomí a cestováním v čase

CIA zveřejnila zprávu, že bádala nad změněným stavem vědomí a cestováním v čase
Zdroj: freepik.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

V roce 1983 napsala CIA bizarní zprávu nazvanou Analýza a měření procesu brány (Gateway Process). Popisovala výzkum, jehož cílem bylo vyvolat jiné stavy lidského vědomí tak, že by teoreticky bylo možné cestovat v čase. Zpráva byla odtajněna v roce 2003.

Tomáš Chalupa 26. března 2021

Devětadvacet stránek dokumentu pojednává o konceptech hypnózy a pozměněných stavech vědomí jakožto brány do vyšší reality, kdy lze překročit časoprostor. Tyto mechanismy měly být využity ve špionáži v době Studené války, ale jejich využití by bylo nepochybně širší.

O co vlastně šlo? Mělo jít o tréninkový program, jehož cílem bylo nastavit lidský mozek tak, aby se sesynchronizovala levá a pravá hemisféra, přesněji amplitudy mozkových vln. Každá hemisféra pracuje na jiné amplitudě a frekvenci, a existovala hypotéza, že pokud by se je podařilo sladit, došlo by ke změně vědomí. Ta změna ovšem měla mít dalekosáhlé důsledky. Celé univerzum je vlastně jen systém interagujících energetických polí a lidský mozek z tohoto systému není nijak vyňat, naopak je jeho součástí. Lidské vědomí je jen vibrující energetický vzorec. Lidské vědomí by se ve stavu změněného vědomí mohlo přeměnit na energii, nesvázanou fyzickým světem. Člověk v takovém stavu by mohl putovat na jakékoliv místo na světě v jakémkoliv čase.

Thumbnail # Vědecký průlom: Cestování v čase je možné i bez paradoxu
Mohlo by Vás zajímat:

Vědecký průlom: Cestování v čase je možné i bez paradoxu

Velmi odvážná hypotéza, za kterou stála významná nevládní organizace Monroe Institute, která se problematikou změny vědomí zabývala. Z dnešního pohledu je celá teorie o Gateway Processu spíše ezoterickou úvahou než seriózní vědou. O to více je zarážející, že jí CIA věnovala takovou pozornost, a dokonce o ní sepsala oficiální zprávu. Nicméně k žádnému reálnému výzkumu zřejmě nedošlo, šlo o čistě teoretický koncept. Nebo alespoň není doposud známo, že by CIA na synchronizaci mozkových vln reálně pracovala. Na druhou stranu výzkum vlivu drog, hypnózy a farmaceutik na lidský mozek byl v rámci amerických tajných služeb skutečně realizován. Šlo o tajné operace, jejichž výsledky byly značně sporné.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu