válkaČeskoslovenskoobjevy

CIA přestala vědcům předávat údaje o globálním klimatu. Prý není co zkoumat

CIA přestala vědcům předávat údaje o globálním klimatu. Prý není co zkoumat
Zdroj: yournewswire.com

CIA po dlouhá desetiletí provozovala vládní program, v jehož rámci měli američtí vědci přístup k informacím ze špionážních satelitů ohledně změn v počasí. Na základě těchto dat mohli vyhodnocovat, zda se odehrává proces zvaný globální oteplování. Jenže CIA tento program v těchto dnech ukončila.

Tomáš Chalupa 1. června 2015

Je zajímavé, že CIA začala provozovat program MEDEA (Measurments of Earth Data for Enviromental Analysis) těsně po skončení studené války. Už tehdy totiž její zpravodajci a analytici jevili zájem o to, zda nedochází ke globálním změnám v zemské atmosféře kvůli sovětské masivní sklizni obilí. O program se zasadil vlivný senátor a také zastánce teorie globálního oteplování Al Gore. Razil cestu, že pomocí dat satelitů je možné získat přesvědčivé důkazy o globálním oteplování. Rozhodl se, že tajné služby a vědci budou spolupracovat.

Jenže v roce 2000 program ukončil prezident George Bush, který na rozdíl od Ala Gora a mnoha expertů na globální oteplování zkrátka vůbec nevěřil. Podstatné pro něj bylo, aby špionážní satelity plnily svůj primární účel, tedy sledování, co se děje na území jiných států. Barack Obama tento program obnovil v roce 2010. Podle vědců v tomto období přinesl program neocenitelný náhled na dění v Antarktidě. Umožnil totiž rozlišit mezi letním táním ledovců a dlouhodobým úbytkem ledové plochy v Antarktidě. Norbert Untersteiner z Washingtonské univerzity byl jedním z vědců, který měl přístup k datům ze satelitů. „Byly pro nás opravdu mimořádně cenné a užitečné,“ řekl pro The New York Times Untersteiner.

Jenže republikáni dlouhodobě byli proti využívání špionážních satelitů pro vědecké účely a zřejmě se jim nakonec podařilo dojednat ukončení programu. Podle mluvčího CIA Ryana Whaylena byly „všechny projekty dokončeny a CIA nyní najme experty, aby všechna data vyhodnotili.“ Podle CIA už zkrátka není dál co zkoumat.

Je nutné zmínit ještě jednu důležitou skutečnost. Existují totiž názory, že CIA nespustila program kvůli nějakým obavám z globálního oteplování, ale z obavy, že Rusové nebo Čína vyvíjí zbraně schopné měnit počasí. List The Guardian v roce 2012 přinesl výpověď vědce Alana Robocka, kterému volali dva muži z CIA a chtěli po něm informaci, zda je možné zjistit použití zbraní měnícího počasí ostatními zeměmi. Podle Guardianu existovala obava, že zmiňované státy jsou velmi blízko vyvinutí nového typu zbraně, která mění počasí.

Další články

Zavří­t reklamu