válkaČeskoslovenskoobjevy

Chytré ponožky pohání vlastní moč

Chytré ponožky pohání vlastní moč
Zdroj: wikicommons

Pomalu nás obklopují samé chytré věci. Od chytrých telefonů, přes chytré náramky až k chytrému oblečení. A věřili byste, že chytré mohou být i vaše ponožky? Svět nositelných zařízení se rozšiřuje o chytré ponožky. Vynález vědců z Centra pro udržitelnost energie v Bristolu je nicméně revoluční v jeho pohonu – ponožky udržuje v chodu cirkulující moč.

Kateřina A. 30. prosince 2015

Čipy a elektronické mozky se již delší dobu přidávají i do zcela „nechytrých“ předmětů, jako je koš nebo bunda. Nově se rodina nositelných elektronických zařízení rozšiřuje o chytré ponožky, které šokují zejména pohonem na vlastní moč. Ten se inspiroval fungováním rybího srdce.

Jak odpudivá se někomu myšlenka nošení moči v trubičkách okolo nohou může zdát, celý systém je zcela soběstačný a vysoce ekologický. K jeho pohonu není potřeba žádné baterie, a přesto ponožky zvládnou i bezdrátově komunikovat s počítačem.

„Nositelný elektrický generátor poháněný výhradně člověkem úspěšně spustil bezdrátový vysílací panel,“ stojí ve zprávě vědců z bristolského energetického institutu. „Ukázalo se, že je schopný odesílat zprávu každé 2 minuty do počítačem řízené kontrolní stanice. Měkké články byly nošeny jako pár ponožek a poháněla je čerstvá moč pomocí manuálního pumpování.“

Tajemství spočívá v soustavě mikrobiálních biopalivových článků, které používají bakterie z odpadních látek k vytvoření elektřiny. Vaše nebo jakákoliv jiná moč se do sítě článků načerpá manuálně a slouží jako palivo, jako pumpa v tomto případě funguje pohyb člověka, který tekutiny do ponožek načerpá, vysvětluje profesor Ioannis Ieropoulos, který vedl výzkum.

Nemusíte se bát, že by se vám močí nacucaly ponožky. Několik trubiček ji rovnoměrně rozvede do ponožek, odkud se opět dostává do oběhu. Při jeho vymýšlení se autoři projektu inspirovali systémem cirkulace krve u ryb, který zaručuje jednoduchý a účelný princip.

Testována byla i schopnost ponožek komunikovat bezdrátově s počítačem. Zatím se o jejich dalších možnostech použití spekuluje, vědci si ale slibují hodně hlavně od způsobu netradičního pohonu. Pokud jde o ponožky jako takové, v budoucnu by zabudované mikropočítače mohly třeba pomáhat s diagnostikou chůze nebo řídit vytápění ponožek. Vědci přemýšlí, že by mohly i upozorňovat záchranné týmy, že jejich nositel potřebuje pomoc.

Další články

Zavří­t reklamu