válkaČeskoslovenskoobjevy

Chvíle před smrtí: Fotograf zachytil vojáka těsně před osudným střetem

Chvíle před smrtí: Fotograf zachytil vojáka těsně před osudným střetem
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Fotografii sovětského vojáka pořídil 12. června 1942 válečný reportér Max Alpert. V době vzniku snímku netušil, že zároveň zachycuje poslední mužovy okamžiky.

Simona Knotkova 12. června 2018

Ke střetu 220. pěšího pluku 4. pěší divize s německým vojskem došlo u obce Chorošeje v Slavjanoserbské oblasti. Alexej Jeremenko, který na fotografie burcuje ostatní do boje, byl velitelem praporu, tedy v ruském jazyce zkráceně takzvaným kombatem. Max Alpert ho v ikonické pozici zachytil ukrytý v zákopu. Vzápětí po vyfocení mu střepina rozbila objektiv, proto neviděl, co se dál přesně stalo. Dobře ale slyšel křičet jiného vojáka: „Zabili Kombata!“

Alpert v té době neznal přesnou vojákovu identitu, a proto snímek jednoduše pojmenoval Kombat. Krátce po svém zveřejnění se stal symbolem Velké vlastenecké války a neznámému muži byl dokonce postaven památník.

Jeho jméno bylo odhaleno až o 23 let později. Fotografie se k 20. výročí osvobození objevila na titulce speciálního vydání deníku Pravda a manžela a otce v něm poznali pozůstalí po Jeremenkovi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu