válkaČeskoslovenskoobjevy

Churchillův podzemní komplex pod doverskými útesy se po 50 letech znovu otevřel veřejnosti

Churchillův podzemní komplex pod doverskými útesy se po 50 letech znovu otevřel veřejnosti
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 5 fotek+ 6 fotek

V roce 1940 nařídil Winston Churchill postavit podzemní pevnost na břehu kanálu La Manche, aby odsud mohlo vojsko odstřelovat německé lodě. Dávno zapomenutý podzemní komplex byl nyní otevřen pro veřejnost, která se tak může podívat do těchto chodeb a kasemat.

Tomáš Chalupa 23. července 2015

Komplex postavili v roce 1940 za pouhých sto dní. Německé lodě tehdy poměrně beztrestně brázdily vody kanálu La Manche a Winston Churchill jim chtěl tuto aktivitu znepříjemnit. Podzemní komplex byl propojen s pobřežní baterií v Doveru, která měla odstřelovat nepřátelská plavidla.

Komplex ležell 75 stop pod zemí. Měl svou vlastní nemocnici, skladiště a pět velkých sálů, odolných proti bombám. Na stěnách jsou stále vidět původní nápisy, které tam vyryli vojáci. Součástí komplexu jsou například i dvě zvuková zrcadla, která měla zesilovat zvuk přilétajících bombardérů. V době před vynálezem radaru to bylo jedno z mála účinných zařízení.

Tunel postavili vojáci 172. ženijního praporu, pak do něj nastoupila 203. pobřežní baterie, vystřídaná později 540. pobřežním praporem. Vždy tu sloužilo kolem 185 mužů. Komplex byl uzavřen v roce 1950 a částečně zasypán. Velkou náhodou jej před několika lety objevila skupina nadšenců, která se jej rozhodla zrestaurovat a otevřít veřejnosti. Vyžádalo si to 3000 hodin dobrovolné práce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu