Lassen a jeho muži byli nezkrotní, extravagantní a smrtelně nebezpeční

Lassen a jeho muži byli nezkrotní, extravagantní a smrtelně nebezpeční | zdroj: internet


Churchillovi hanební pancharti: pařby, krev a sex

TÉMATA: tajné operace | vojenské jednotky | Velká Británie | velitelé

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 01. 2015 | 07:45

Slavný film Hanebný pancharti Quentina Tarantina je kompletně smyšlený, ovšem přesto existovala jednotka, která by se takto dala nazvat. Supertajné komando Winstona Churchilla byla parta opovážlivých desperátů, která podnikala opravdu odvážné kousky.

Oficiálně v podstatě neexistovali. Malá skupina mužů byla ve struktuře britské armády označena jako Komando 62 a dobře ukrytá pod pláštíkem velitelství tajných operací. Winston Churchill chtěl zanést teror a strach hluboko za nepřátelské linie, ale také chtěl mít jednotku na plnění těch nejtajnějších misí, které ani za války nemohly nikdy vyjít na povrch, protože by to znamenalo skandál.

Skupina to byla opravdu jako z onoho Tarantinova filmu filmu. Silně extravagantní a nekonformní osobnosti, samí atleti, věčně nadupaní nejrůznějšími amfetaminy, děvkaři, prostě příšerná sebranka. Vedl ji aristokratický Dán v britských službách Anders Frederik Emil Victor Schau Lassen, kterého kdosi charakterizoval jako někoho mezi Vikingem a Jamesem Bondem. Už při výcviku se blýskl požadavkem, že chce mít ve výbavě luk a šípy, protože takto byl zvyklý lovit jako mladý a lukostřelbu dokonale ovládá. Měl kvůli tomu, ale zdaleka nejen kvůli tomu, časté spory s oficiálními strukturami armády. Ještě v roce 1945 ho v Itálii jakýsi důstojník označil za „ostudu armády“. Po každém útoku měl například odevzdat písemné hlášení. Vždy obsahovalo jen šest slov: „Landed, Killed germans, fucked off“ (přistáli jsme, zabili Němce a šli jsme do prdele).

Ovšem o jejich akcích se dodnes ví jen málo. Bylo jich poměrně hodně a byly úspěšné. První z nich měla kódové označení Operation Postmaster. Malý ostrov u afrických břehů Fernando Po patřící neutrálnímu Španělsku sloužil Italům a Němcům jako vítaná pozorovatelna pro pohyb spojeneckých lodí. Sami tu měli několik plavidel, ze kterých podávali zprávu o pohybu konvojů. Napadnout neutrální přístav ovšem nebylo možné, tedy ne oficiálně. Lassenovi muži měli za úkol tuto hrozbu eliminovat. Jeden agent z britské rozvědky vylákal posádky všech nepřátelských lodí pod záminkou obrovského mejdanu na břeh. Celou noc se pilo až do němoty, a když se k ránu první námořníci dobelhali do přístavu, jejich lodě byly pryč. Tou dobou už se na nich Lassenovi lidé plavili do Nigerie. Churchill byl prý po celou dobu operace jako na trní. Její odhalení by byl nedozírný skandál.

Další akce Lassenovy party proběhly v Africe, na ostrovech v kanálu La Manche, na Krétě, Řecku a Itálii. Každá z nich by vydala na knihu. Desperáti se podíleli na osvobození Atén, kde si pak užívali záplavy květin, které na ně sypali vděční obyvatelé. „Pařili jsme, jako by neexistoval už žádný zítřek,“ prohlásil o tom dni Lassen. Ukradli dokonce jeep Američanům, aby se rychleji dostali do hotelu. Všichni byli neuvěřitelní sukničkáři a Lassen jim v tom šel příkladem. Jednu noc jeho muži v jistém hotelu v Salonice dělali velký hluk. Jejich zcela nahý velitel vyběhl z pokoje a zakřičel na celou chodbu: „Chlapi, nemohli byste nechat svého velitele píchat v klidu?“

Jeho muži ho zbožňovali pro jeho odvahu, a taky pro to, že se i přes svůj šlechtický původ choval jako jeden z nich. Jenže Lassenův příběh nemá šťastný konec. Do konce války zbýval necelý měsíc, když jeho jednotka zaútočila na silně bráněné německé pozice u jezera Comacchio v severní Itálii. Dokázala zničit dvě silně kulometná postavení. Při útoku na třetí, který opět vedl Lassen, ho smrtelně zranila dávka z kulometu. Přesto ještě stihl hodit na Němce granát a postavení díky tomu padlo. Odmítl také evakuaci do zázemí a zemřel na bojišti. Stal se jedním z nejvíce vyznamenaných Dánů za celou válku, dostal posmrtně Viktoriin kříž ke třem Vojenským křížům.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 01. 2015 | 07:45

Zavří­t reklamu