válkaČeskoslovenskoobjevy

Churchill nařídil zachránit sestřeleného pilota nebo ho zastřelit

Churchill nařídil zachránit sestřeleného pilota nebo ho zastřelit
Zdroj: warhistoryonline.com

Komodor Sir Ronald Ivelaw-Chapman byl jedním z mála mužů, kteří znali přesné plány operace Overlord, tedy vylodění v Normandii. Když byl ale jeho letoun sestřelen, pro Winstona Churchilla nastalo velmi nepříjemné dilema.

Tomáš Chalupa 19. listopadu 2019

Ivelaw-Chapman se podílel na náletu na velký muniční sklad v Aubigne Racan. Letoun byl při zpáteční cestě napaden stíhačkami a sestřelen. Stroj havaroval na francouzském venkově a Ivelaw-Chapman havárii přežil stejně jako pilot John Ford. Oba našli úkryt na místní farmě, která patřila hnutí odporu. Zřejmě ale došlo ke zradě, neboť úkryt našli Němci a statečného Francouze, který se o oba letce staral, popravili. Ivelaw-Chapman putoval do rukou gestapa.

Dvanáct hodin ho gestapáci mlátili, bičovali a zkoušeli na něm nejrůznější mučící metody. Ivelaw-Chapman přesto neprozradil nic vyjma své hodnosti a jména. Poté byl vhozen do podzemní kobky od velitelství gestapa v Tours s rukama spoutanými za zády. To bylo extrémně bolestivé, protože nacisté mu vykloubili rameno.

Němci nakonec Ivelaw-Chapmana poslali do zajateckého tábora poté, co se mu podařilo je přesvědčit, že je jen obyčejný pilot. Přežil válku a dál sloužil u letectva. Až nedávno zveřejněné archivní dokumenty ukazovaly, že Churchill osobně rozhodl, že francouzské hnutí odporu má letce ukrýt a zajistit mu bezpečí stůj co stůj. Pokud by se to nepodařilo, měli ho Francouzi raději zastřelit, aby nevyzradil plány Dne D Němcům. Jak se ukázalo, Ivelaw-Chapman si dokázal všechna svá tajemství udržet navzdory brutálnímu nacistickému mučení. Spíše než samotné Churchillovo rozhodnutí ale vzbuzuje otázky to, proč důstojník s tak významnými informacemi letěl na bojovou misi, kde mu hrozilo přesně to, co se mu skutečně stalo, tedy že padne do rukou nepřátel.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu