válkaČeskoslovenskoobjevy

Chtěli se jen hezky zahřát. Netušili, že mají co do činění s radioaktivním monstrem

Chtěli se jen hezky zahřát. Netušili, že mají co do činění s radioaktivním monstrem
Zdroj: fehrplay.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Před téměř dvaceti lety se v Gruzii přihodilo něco záhadného: tři muži odešli na výlet do lesa a vrátili se z něj v zuboženém stavu. Co se v lese stalo? Kdo nebo co jim ublížil? Za všechno můžou dvě kovové nádoby...

Marta Šindlauerová 23. července 2020

Jednoho prosincového dne roku 2001 se tři Gruzínci vypravili na výlet asi 50 kilometrů na jih od své rodné vesnice Lia (320 km severozápadně od hlavního města Tbilisi). Mimo jiné si chtěli nasbírat do zásoby i nějaké to dříví, a proto jeli autem. Poklidnou procházku narušil během pozdního odpoledne nečekaný nález: na mechu se povalovaly dva kovové cylindry. V okolí jednoho metru od nich sníh úplně roztál a z vlhké půdy se kouřilo. Objekty měly rozměry 15 centimetrů na délku a 10 na šířků a byly také těžké. Jeden z mužů se cylindr pokusil zvednout, ale úspěšný v tom nebyl – ne kvůli tomu, že by byl nějak extrémně těžký, ale protože byl pekelně horký. Zvědavé poutníky to ponouklo k tomu, aby změnili plány. Rozhodli se, že v lese přes noc zůstanou. A cylindry je budou zahřívat.

Pánové si udělali vedle cylindrů táborák, rozložili spacáky, otevřeli láhev vodky a užívali si lesní klid a teplo sálající z tajemných předmětů. Asi po třech hodinách se jim udělalo nevolno. Nejprve si mysleli, že je snad něco v nepořádku s alkoholem, který vypili, ale každý upil příliš málo (kolem 100 ml) na to, aby začali pociťovat takové potíže. Měli velmi silné bolesti hlavy, závratě, nakonec přišlo i zvracení, které neskončilo ani ráno. Z posledních sil si pak ráno složili své věci a odjeli domů. Ten samý den večer trpěl jeden z nich vážnými průjmy, s nimiž se obrátil i na lékaře, kterému ovšem neřekl, že byl v kontaktu s podivnými předměty. Doktor se proto domníval, že se jedná o běžnou otravu a píchl mu pouze injekci na potlačení alergických reakcí. Protože pak symptomy zmizely, pacient svoje zdraví nějak nehrotil. O týden později se všichni tři začali trápit znovu: tentokrát je postihly těžké otoky, puchýře a pokožka jim doslova hořela. Ještě několik týdnů trvalo, než se dostali do nemocnice, kde jim lékaři sdělili konečnou diagnózu: akutní radiační syndrom neboli nemoc z ozáření. Pacienti byli ihned převezeni do lépe vybavené nemocnice v Tbilisi.

Mysteriózní cylindry, se kterými se pánové setkali, byli zdrojem stroncia-90, kterých se někdo absolutně nepřijatelným způsobem zbavil. Vyšlo najevo, že se tyto radioktativní zdroje používaly k udržování spojení mezi dvěma nedalekými hydroelektrickými stanicemi Engury a Hudoni, přičemž stroncium-90 bylo součástí radioizotopu termoelektrického generátoru, který teplo prudukované radioaktivním rozkladem přetváří v elektrickou energii. O všech radioaktivních zdrojích při výstavbě hydroelektrických stanic se vědělo – bylo jich dohromady osm. Šest z nich se podařilo dohledat, dva se právě dostaly do rukou oněm nešťastným výletníkům. Ve výsledku jeden z nich vyvázl po měsící stráveném v nemocnici bez následků, druhý se s vážnými popáleninami léčil přes rok a půl. Třetí dopadl nejhůř: musel podstoupit kožní transplantaci a po více než dvou letech v nemocnici zemřel na vícenásobné selhání orgánů.

Další články

Zavří­t reklamu