válkaČeskoslovenskoobjevy

Chtěl Stalin zkřížit opici s člověkem a stvořit tak neporazitelného válečníka?

Chtěl Stalin zkřížit opici s člověkem a stvořit tak neporazitelného válečníka?
Zdroj: ExtraStory.cz

Voják, který se nebojí a necítí žádnou bolest. Obdařen nadlidskou silou a vytrvalostí poslušně plní všechny rozkazy a bez remcání i cokoliv pozře. Taktéž dělník, jenž zastane práci 10 lidí, aniž by si postěžoval, a který pracuje bez nároku na mzdu i na volný čas. Tak s takovým nadčlověkem by Sovětský svaz hravě plnil své pětiletky a byl by neporazitelným. Jenže kde ho vzít?

Jan Kyzlink 17. září 2014
Ilja Ivanov – vědec, který chtěl zkřížit člověka s opicí

Ilja Ivanov – vědec, který chtěl zkřížit člověka s opicí

Novou rasu, která by byla napůl člověkem a napůl opicí, se pokoušel před téměř sto lety vyšlechtit ruský biolog Ilja Ivanovič Ivanov. Věhlas úspěšného vědce si vydobyl již v roce 1900, kdy jeho experimenty s inseminací koní způsobily, že jeden hřebec oplodnil až 500 klisen, což bylo 20krát více než při normálním pohlavním styku!

Planeta opic porusku?

Planeta opic porusku?

Protože Ivanov úspěšně zkřížil také osly se zebrami, myši s krysami a jiné příbuzné živočišné druhy, začal si dělat pomyšlení i na člověka. Poprvé na toto téma přednášel v roce 1910 na světovém kongresu zoologů ve Štýrském Hradci. Trvalo ale mnoho let, než na své experimenty získal finanční prostředky.

Poprvé mu svitla naděje v roce 1924, když získal od Pasteurova institutu v Paříži svolení provádět své experimenty na jeho chovné stanici opic v Kindii, ve Francouzské Guineji. Následně jeho projekt schválila i sovětská vláda a podpořila ho též finančně: částkou ve výši 10 tisíc dolarů!

Dosud se nenašly přímé důkazy o tom, že by si Stalin šlechtění nové rasy u Ivanova osobně objednal

Dosud se nenašly přímé důkazy o tom, že by si Stalin šlechtění nové rasy u Ivanova osobně objednal

V roce 2005 obletěla svět zpráva, že dle odtajněných ruských materiálů si Stalin u vědce přímo objednal vyšlechtění jakéhosi superbojovníka. Ruský diktátor prý ruskému vědci vzkázal: „Chci novou neporazitelnou lidskou bytost, necitlivou k bolesti, odolnou i lhostejnou ke kvalitě jídla, které jí.“

Vysněný opočlověk - otrok i válečník

Vysněný opočlověk – otrok i válečník

Jak Stalin, tak Ivanov tohle ale zřejmě nemysleli vážně, spíše chtěli jako zapřisáhlí ateisté dokázat pravdivost Darwinovy teorie, tedy že se člověk vyvinul z opice, a nikoli že jej stvořil Bůh. V rozhodnutí o udělení grantu se ostatně píše: „Nápad, který profesor Ivanov předložil, by mohl náboženství zasadit rozhodující ránu, což bychom rozhodně využili v naší propagandě a v boji za osvobození pracujícího lidu z područí církve.“

Domorodci v Africe ovšem námluvy s opicemi neuznávali

Domorodci v Africe ovšem námluvy s opicemi neuznávali

Dokázat něco takového, se však ukázalo jako nesmírně složitý úkol. Ivanov se kvůli tomu musel vypravit až do Afriky, kde mu místní lovci odchytávali šimpanze. Pokusy vědec prováděl v přísném utajení jen za přítomnosti svého syna coby asistenta. Domorodci totiž považovali každého, kdo se nějak kontaktuje s opicemi, za morálně zkaženého.

Možná nějak takto by mohly vypadat plody Ivanovových experimentů

Možná nějak takto by mohly vypadat plody Ivanovových experimentů

Pomocí spermatu od neznámého dárce se Ivanov pokusil oplodnit tři šimpanzice, ale žádná z nich k jeho smůle neotěhotněla. Rozhodl se proto zvolit opačnou, dle jeho názoru ekonomicky šetrnější metodu: opičím spermatem uměle oplodnit lidské ženy.

Protože by s tímhle nápadem u afrických žen zajisté nepochodil, musel se vrátit zpátky se zbytkem svých opic do Ruska. Jistě ne náhodou pak novou chovnou stanici primátů založil v Gruzii, rodišti Stalina, konkrétně v Suchumi u Černého moře.

Z opičího humanoida prý chtěl Stalin vybudovat neporazitelnou Rudou armádu

Z opičího humanoida prý chtěl Stalin vybudovat neporazitelnou Rudou armádu

Z celé jeho opičí grupy ovšem přežil jen orangutan jménem Tarzan. Ivanov chtěl s jeho pomocí uměle oplodnit až pět žen, které by pak strávily své mateřství v jeho institutu pod dohledem gynekologa. Než se mu však podařilo přemluvit alespoň jednu dobrovolnici – ženu, kterou zná historie jen pod tajemnou značkou „G“ – Tarzan mezitím pošel.

Bráchové, že?

Bráchové, že?

Ivanov se ovšem nevzdával a objednal si další zásilku šimpanzích samců, jenže právě když dorazili, došla už Stalinovi trpělivost a neúspěšného šlechtitele poslal na pět let do vyhnanství v Kazachstánu. Tam Ivanov po dvou letech zemřel.

Chovná stanice v Gruzii však přežila svého zakladatele i všechny Stalinovy čistky a od roku 1960 chovala přes dva tisíce lidoopů a opic, využívaných v rámci sovětsko-amerických kosmických programů. Nikoho však už od té doby nenapadlo je zkřížit s člověkem.

Další články

Zavří­t reklamu