Obří atomový tank Chrysler TV-8 nikdy nevyjel, dá se říct, že naštěstí.

Obří atomový tank Chrysler TV-8 nikdy nevyjel, dá se říct, že naštěstí. | zdroj: warhistoryonline.com


Chrysler TV-8 nebyl žádný sporťák, ale atomový tank!

TÉMATA: tanky | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 05. 2016 | 11:30

V padesátých letech vyvinul Chrysler experimentální tank schopný jízdy po souši i na vodě. Jeho pohonem měl být malý atomový reaktor.

TV-8 byl zajímavý mimo jiné tím, že všechny podstatné komponenty měl uložené v obří věži. Tedy nejenom samotné dělo, ale také motor, posádku, prostě vše podstatné umístili konstruktéři do jeho věže. To mělo za cíl co největší odolnost tanku, dokonce se mluvilo o tom, že by měl přečkat i atomový výbuch. Věž měla vážit 15 tun a podvozek 10 tun, ale to se zdá z dnešního pohledu nereálné, věž by byla nejspíš těžší.

Tank měl být vyzbrojen kanonem T208 ráže 90 mm s automatickým nabíjením a dvěma kulomety. Posádku měli tvořit čtyři muži – velitel, řidič, střelec a nabíječ. Teoreticky měli stačit na ovládání tanku jen dva muži, řidič a střelec, ale při jakékoliv komplikaci nebo poruše by najednou museli řešit ohromnou spoustu problémů. V takové chvíli byli zkrátka dva muži málo, takže byl počet členů posádky určen na standardní čtyři.

Věž byla tak velká, že umožňovala tanku plavat na hladině. V podstatě ho nadnášela, podovozek byl pod vodou, věž naplněná vzduchem držela monstrum na hladině. Armáda sice byla celým projektem zaujata, ale současně vadila velmi vysoká cena a také určitá zdravotní rizika, která hrozila posádce. Přece jenom měli mít ve věži jaderný reaktor, dostávali by i při odstínění silné dávky radiace. Nikdo z armády si takovou věc vlastně neuměl představit, a tak se tank nikdy nedostal do výroby. Vlastně nevznikl ani jeden funkční kus, pouze maketa v poměru 1:1. I z ní je však patrné, o jak bizarní stroj mělo jít. 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 05. 2016 | 11:30

Zavří­t reklamu