válkaČeskoslovenskoobjevy

Chřástal bělohrdlý vyhynul, ale pak se zázračně znovu vrátil do přírody

Chřástal bělohrdlý vyhynul, ale pak se zázračně znovu vrátil do přírody
Zdroj: allthatisinteresting.com

Když něco vymře, tak se tím myslí, že je to pryč napořád. Proto jsou ostatně ekologové tak nešťastní z hromadného vymírání mnoha živočišných druhů. I kdyby se podmínky na Zemi nějak zázračně změnily, vyhynulé tvory to na svět nepřivede. Ne tak ovšem jeden druh ptáka chřástala, který už si jedním vymíráním prošel a kupodivu je stále naživu.

Tomáš Chalupa 28. června 2019

Chřástal bělohrdlý žije na ostrově Aldabra nacházejícím se v západní části Indického oceánu. Nevelký ostrov se v minulosti už mnohokrát ocitl prakticky celý pod hladinou, což mělo pochopitelně za následek smrt mnoha druhů živočichů, chřástala nevyjímaje.

Jenže pak nastalo něco, čemu se říká iterativní evoluce. Jde o velice vzácný proces, při kterém se v podstatě zopakuje evoluce podle stejného vzorce jako u vyhynulého tvora a ten se tak znovu objeví. Zjednodušeně řečeno, pokud by vyhynul člověk, tedy druh homo sapiens, iterativní evolucí by se vyvinul znovu z některého druhu primátů.

K ponoření atolu pod hladinu došlo prokazatelně před 136 000 lety. Do té doby se hejna nelétavých chřástalů vyskytovala po celém ostrově. „Jakmile se Aldabra potopila, všechno bylo pryč. Všechna fauna na atolu v podstatě vyhynula, nezbylo nic. Jestliže ale dnes znovu chřástal bělohrdlý žije, muselo se stát něco, co jej navrátilo zpět,“ říká biolog Julian Hume.

Když se ostrov znovu vynořil, přilétli létaví předchůdci chřástalů a ostrov znovu osídlili. A jelikož na ostrově nejsou žádní predátoři, vývoj se ubíral stejným směrem jako před vyhynutím. Z létavých předků se vyvinuli nelétaví chřástalové. Ti létat nepotřebují, protože nemusí před nikým utíkat, atol je opravdový ptačí ráj. Ovšem jen do doby, než znovu stoupnou hladiny oceánů a Aldabra se znovu ponoří pod hladinu.

Chřástal bělohrdlý je poslední nelétavý pták v celém Indickém oceánu. Bohužel je znovu na seznamu vysoce ohrožených druhů a opět mu hrozí vyhynutí. Na iterativní evoluci se nedá věčně spoléhat, takže chřástal by tentokrát mohl zmizet nadobro.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu