válkaČeskoslovenskoobjevy

Chrám tajemného boha Mithry byl objeven poprvé na Korsice. Zřejmě ho zničili křesťané

Chrám tajemného boha Mithry byl objeven poprvé na Korsice. Zřejmě ho zničili křesťané
Zdroj: ibtimes.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Svatyni zasvěcenou tajemnému kultu boha Mithry, takzvané mithraenium, objevili archeologové na Korsice. Je to vůbec poprvé, kdy tam na stavbu tohoto typu narazili. Stála v římském městě Mariana a postavena byla asi 100 let před Kristem.

Yvonne Pokorná 21. března 2017

K objevu došlo během archeologických vykopávek, které si vyžádaly chystané stavební práce na silnici nedaleko města Mariana. Tým vedený archeologem Phillipem Chaponem začal s výzkumem loni v listopadu a nyní oznámil, že se jim podařilo identifikovat obřadní síň i s předsíní. Podle všeho byly tyto prostory součástí svatyně, kde se scházeli vyznavači kultu boha Mithry.

“Je to velmi vzácný, senzační nález. Poprvé jsme našli důkaz, že mithraismus byl praktikován na Korsice. V celé Francie existuje jen tucet podobných památek, ta poslední byla vykopána poblíž města Angers v roce 2010,” sdělil Chapon deníku IBTimes.

Kousky dohromady zřejmě představují scény z mytologie spojené s Mithrou.

Kousky dohromady zřejmě představují scény z mytologie spojené s Mithrou.

Archeologům se zatím podařilo vykopat několik cenných artefaktů včetně tří olejových lamp a tří kusů rozbité mramorové plastiky, která znázorňuje mytologickou scénu – obětování býka bohu Mithrovi. Na jednom z fragmentů archeologové rozpoznali psa a hada, který býku saje krev, zatímco škorpion ho štípe do varlat. Rovněž tam našli ženskou hlavu z mramoru, bronzové zvonce a keramiku.

Soupeření s křesťany

Mithra byl původně indo-íránský bůh, jehož kult se do římské říše dostal prostřednictvím kupců z Východu zhruba ve stejné době jako křesťanství. Především se rozšířil mezi římskými vojáky.

Velmi málo však víme o tomto primitivním monoteistickém náboženství, neboť se o něm nedochovaly žádné písemné zprávy. Zdrojem informací jsou vesměs reliéfy, malby a další artefakty, které se našly ve svatyních. Ví se, že bylo přístupné jen pro muže a zprvu vyhrazené jen pro představitele elit.

Hlavním cílem mithraismu byla spása lidské duše, které lze dosáhnout postupným zasvěcením do mysterií. Sedm stupňů zasvěcení, jimiž adepti procházeli, odpovídalo představě stoupání duše zemřelého k nebi sférami sedmi planet.

Nejdůležitějším obřadem Mithrova kultu bylo tzv. taurobolium, kdy byl zabíjen býk nad otvorem v podlaze. Vyznavači kultu věřili, že stékající krví obětovaného býka jsou očištěni od svých vin. Po tomto obřadu následovala hostina na kůži obětovaného býka.

Římská freska zachycující tzv. „tauroktonii“ čili Mithru, kterak svou dýkou zabíjí býka.

Římská freska zachycující tzv. „tauroktonii“ čili Mithru, kterak svou dýkou zabíjí býka.

Po ustanovení křesťanství hlavním státním náboženstvím Římské říše začal mithraismus rychle upadat. Mithraistické památky se stávaly terčem útoků křesťanských věřících. Ti se snažili zahladit veškeré stopy po dříve oblíbeném bohu a spasiteli Římské říše, který pro křesťanství svého času představoval vážného konkurenta. Navíc křesťané byli také toho názoru, že Mithrův kult se na křesťanských obřadech dopouštěl plagiátorství, měl údajně vykrádat a kopírovat křesťanské bohoslužby a svátosti, a zároveň tak křesťanství i zesměšňovat. Mithrův kult, značně oslabený, se dost možná snažil podobně jako ostatní kulty pokračovat ve své činnosti dál, pokud možno tajně a ilegálně. Jeho existence definitivně končí na konci 4. století našeho letopočtu v souvislosti s protipohanskými výnosy křesťanského císaře Theodosia.

Archeologové odkryli na Korsice pozůstatky svatyně zasvěcené bohu Mithrovi.

Archeologové odkryli na Korsice pozůstatky svatyně zasvěcené bohu Mithrovi.

Některé z artefaktů nalezených v mithraeniu na Korsice nesou známky poškození z této doby, například byl zničen oltář. I když není jasné, proč byl poškozen, jisté je, že v Marianě byl kolem roku 400 postaven velký křesťanský komplex s bazilikou a křtitelnicí. Je to jedna z prvních stop po křesťanství na Korsice, z čehož vědci usuzují, že v té době muselo mezi těmito dvěma konkurenčními náboženstvími docházet k napětí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu