zdroj: internet


Chorvatský nadšenec staví auta ze sirek, jsou naprosto dokonalá

U mladého Chorvata Djordje Balače se spojila láska k velkým strojům, trpělivost, preciznost a hromada volného času. Výsledkem jsou fascinující repliky velkých kamionů a strojů postavené z tisíců sirek.

user-avatar

ExtraStory.cz

3. 12. 2014 | 23:05

Liebherr T 586

První modely stavěl už na základní škole, tam ale používal vlastnoručně nařezané kousky dřeva. Pak pochopil, že mnohem lepší bude používat dostupné a levné zápalky. Od té doby na ně nedá dopustit. Jeho první model byl ruský náklaďák GAZ 63 A. Dělal na něm půl roku, než ho dokončil. Stálo ho to 576 krabiček sirek a šest 6 kilo lepidla. 

MAN TGA

Od té doby se jeho sbítrka výrazně rozrostla. Najdeme v ní například největší buldozer světa Leibherr LTM-1120. Na ten už spotřeboval neuvěřitelných 175 518 zápalek, 20 kilo lepidla a 8 kilogramů laku. Model tohoto stroje stejně jako všech ostatních, které Balač vyrobil, jsou plně funkční. Například kabiny kamionů jsou sklopitelné nebo se dají úplně odejmout. 

Mercedes Benz Actros

Jak řekl noninářům sám Balač, vyrábět podobné modely je práce na plný úvazek. Pracuje na nich denně, vstává v osm hodin ráno a pracuje do půlnoci. Na jednom modelu dělá zhruba tři měsíce. O jeho umění už se doslechli pořadatelé nejrůznějších výstavních akcí a sláva trpělivého a pilného Chorvata se tak rozlétla do světa. Otázky, jestli by některý z modelů prodal a případně za kolik, však zatím odmítá. O prodeji žádného svého díla nechce ani slyšet.

Kenworth C500

SCANIA R620

Liebherr LTM

Každý model je plně funkční

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

ExtraStory.cz

3. 12. 2014 | 23:05

Zavří­t reklamu