válkaČeskoslovenskoobjevy

Chorvat prý lečí pouhým pohledem. Zkuste si na to vlastní kůži

Je to šarlatánství, nebo skutečný zázrak? Muž ze Záhřebu údajně léčí pouhým pohledem.

Simona Knotkova 25. srpna 2018

Se svými „pacienty“ nemluví, nedotýká se jich ani jim neurčuje konkrétní diagnózu. Přesto má podle svých příznivců neobyčejné léčitelské schopnosti, díky nimž si vysloužil přirovnání k Ježíši Kristovi. Jeho jedinou aktivitou přitom je, že stojí a zírá. A lidé se dívají na něho. Řeč je o jednapadesátiletém Chorvatovi Josipu Grbavacovi, známějším pod přezdívkou Braco.

Svou léčitelskou kariéru započal v roce 1993, kdy se setkal s Ivicem Prokićem. Srbský ekonom byl zakladatelem kultu v Srebrnjaku a Braca uvedl do řemesla. Když ho o dva roky později smetla v Jihoafrické republice vlna, Braco převzal jeho úlohu a začal pořádat setkání, na kterých zíral na ostatní.

Jeho semináře k sobě začaly přitahovat pozornost stovek lidí a pověst o jeho schopnostech se šířila do dalších zemí. Velkou oblibu si získal zejména u nábožensky založených Američanů. Dnes pořádá semináře po celém světě, velké televize jeho zírání streamují a tisíce příznivců přísahá na jeho zázračné schopnosti.

Braco se svými příznivci

Braco se svými příznivci

Klasické veřejné léčení obvykle začíná desetiminutovým úvodem z úst jiné osoby. Následuje pět až deset minut, během nichž Braco stojí na pódiu a mlčky zírá do publika. Během této doby lidé údajně pociťují brnění, vidí energetické vlnění či zlatou auru a vnímají klid a úlevu od bolesti. Citlivější jedinci pláčou a ztrácejí vědomí. Následuje fáze přemítání nad léčebným procesem, pozitivními prožitky a životními změnami. Podle některých účastníků pohled muže dokonce vyléčil rakovinu! Není prý ani důležité být s Bracem v jedné místnosti a stačí si jeho zírání pustit na videu.

Sluší se ovšem říct, že léčebné schopnosti Chorvata nebyly nikdy vědecky potvrzeny a jeho aktivity naopak čelí kritice z řad odborníků, novinářů i podnikatelů. Podle jedné teorie se může jednat o fenomén založeny na placebo efektu. Sám Braco od roku 2002 neposkytl jediný rozhovor ani nepromluvil k veřejnosti.

Pusťte si přiložené video a léčivý pohled Chorvata si zkuste na vlastní kůži. Je vám lépe?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu