válkaČeskoslovenskoobjevy

Cholera zachvátila Soho, přežili pivaři

Cholera zachvátila Soho, přežili pivaři
Zdroj: wikipedia commons

V roce 1854 vypukla epidemie cholery v londýnské čtvrti Soho. Naštěstí v oblasti v té době pobýval lékař John Snow a ten se začal ihned celou situací zabývat. A přišel na jednu důležitou věc.

Tomáš Chalupa 18. března 2020

Ta se týkala toho, jak se cholera vlastně přenáší. Převládal totiž názor, že cholera se šíří vzduchem. Ovšem Snow naopak prokázal, že se šíří kontaminovanou vodou. To byl zlomový objev nejen v rámci případu v Soho, ale vůbec v boji s cholerou jako takovou. Díky tomuto objevu bylo možné radikálně změnit zdravotnické systémy Anglii. Ze Snowa se tak stala jedna z hlavních ikon začátků oboru epidemiologie.

Zpět ale k roku 1854 a situaci v Soho. Za tři dny tam zemřelo 127 lidí, za měsíc to bylo 500. Jak už bylo řečeno, lidé ze situace vinili špatný vzduch. Ovzduší v Londýně nikdy nemělo valnou kvalitu a v Soho to rozhodně nebylo jiné. Snow dlouhodobě nevěřil, že se cholera šíří vzduchem, jenže neměl žádný způsob, jak tuto teorii prokázat.

Mapoval zasažené oblasti a zjistil, že vodítkem by mohly být stoky a odpadní vody. Zmapoval vodovodní systém v Londýně a navštívil zasažená místa. V epicentrech nákazy se nacházely veřejné pumpy, což jen posílilo jeho názor, že za choleru může voda. Jenže tu byl jeden zásadní problém. Nikdo ze zaměstnanců pivovaru na Broad Street, který byl rovněž v zasažené oblasti, nebyl nakažen. Podle Snowových předpokladů přitom mělo být nakažených mnoho. Při návštěvě podniku ale zjistil zajímavou věc. Zaměstnanci v práci prakticky nepijí nic jiného než pivo. Patří to ke specifiku jejich práce, a zřejmě právě to je uchránilo před cholerou. Snow vyřešil i tuto záhadu a byl si jistý, že má všechny informace o tom, jak se cholera šíří.

Když ale zveřejnil své poznatky v článku v odborném časopise, ostatní kolegové mu příliš nevěřili. Dokonce i zpětné vyšetřování cholerové epidemie v Soho, které ještě téhož roku provedl zdravotní výbor, konstatovalo, že se cholera přenáší vzduchem, a nikoliv vodou. Ovšem Snowovy teorie si našly i několik významných zastánců, kteří v nich spatřovali jistou logiku. Řady zastánců mezi odborníky postupně rostly a u příštích epidemií cholery už převažoval názor, že cholera se šíří vodou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu