válkaČeskoslovenskoobjevy

Choďte do lesa. Zmírní to váš stres a napomůže prevenci před rakovinou

Choďte do lesa. Zmírní to váš stres a napomůže prevenci před rakovinou
Zdroj: messagetoeagle.com

Milujete procházky lesem? Máme pro vás dobrou zprávu! Pozitivní vliv přírody na zdraví potvrdila i věda.

Simona Knotkova 18. února 2018

Že procházka v přírodě prospívá našemu zdraví, není žádná nová věc. V 80. letech vznikla v Japonsku dokonce metoda Shinrin-yoku, tedy jakési „lesní koupání“. Doslova nabádá k ponoření se do lesního prostředí plného zeleně, přírodních vůní a ticha. Pozitivní vliv přírody na duševní i fyzickou pohodu jedince potvrdila už i věda.

Expert na lesní terapii z Čibské univerzity v Japonsku Yoshifumi Miyazaki ve svém výzkumu zjistil, že lidé, kteří se čtyřicet minut procházeli lesem, měli nižší hladinu stresového hormonu kortizol než ti, kteří se stejnou dobu procházeli jenom po laboratořích.

Ve své další studii z let 2005 a 2006 zkoumal 260 dobrovolníků z 24 různých oblastí. Podle jeho výsledků mají lidé, kteří si dopřávají pravidelné procházky v přírodě, až o 13,4 % menší hladinu kortizolu než obyvatelé městských částí.

„Lidé žili v přírodě pět milionů let. Jsme stvořeni do přirozeného prostředí, a v městských oblastech proto podléháme stresu. Když na sebe ale necháme působit přírodu, naše těla se vrací do svého původního stavu,“ říká vědec.

Příroda ovšem nefunguje pouze jako snadno dostupný utišující prostředek bez nulových vedlejších účinků. Jiné studie zase potvrdily, že hraje dokonce důležitou úlohu v prevenci před vznikem rakoviny. Doktor Qing Li z Nippon Medical School v Tokiu provedl experiment, ve kterém dvanáct mužů vyslal na dvoudenní výlet do lesa v prefektuře Nagano. O rok později tento výzkum opakoval se třináctkou žen. V obou případech došlo po pobytu v přírodě ke zvýšení NK buněk, „přirozených zabijáků“ obsažených v imunitním systému a bojujících proti nádorovým buňkám. Svůj podíl na tom mají především látky vyluzované stromy a rostlinami, takzvané fytoncidy, které mají stejně blahodárné účinky jako aromaterapie.

Podle Liho by se v příštích letech měl vyvinout program lesní terapie pro jedince se špatnou imunitou. Vy si můžete procházku do lesa udělat hned po přečtení tohoto článku!

Související články

Další články

Zavří­t reklamu