válkaČeskoslovenskoobjevy

Chobotnice se na Zemi dostaly před miliony let ve zmrzlých vejcích

Chobotnice se na Zemi dostaly před miliony let ve zmrzlých vejcích
Zdroj: express.co.uk

Skupina 33 vědců sepsala velmi podivuhodnou zprávu, ve které píší, že k explozi druhů v prvohorách nedošlo samovolně evolucí, jak se doposud předpokládalo, ale „bombardováním“ Země asteroidy obsahujícími organické molekuly. Takto se podle nich na Zemi dostaly například chobotnice.

Tomáš Chalupa 22. května 2018

Právě chobotnice si vědci berou za dobrý příklad a věnují se mu podrobně. Podle nich se tento živočišný druh vyvinul velmi rychle v době zhruba před 270 miliony let. Ve zprávě stojí, že genom chobotnic je mimořádně komplexní, obsahuje 33 tisíc genů, což je více, než má člověk. Chobotnice mají také velký mozek a vyvinutou nervovou soustavu. Nejde vůbec o nějaké primitivní tvory, jak by se možná mohlo zdát. Naopak jejich tělesné ustrojení včetně vynikajících očí jim umožňuje rychlý pohyb i úchop předmětů. Vlastně na Zemi není mnoho tak bizarních tvorů jako chobotnice, které nejsou podobné žádnému jinému tvoru na planetě.

Podle vědců je jedním z vysvětlení to, že tyto geny jsou jakýmsi „vesmírným importem“ na Zemi. Vajíčka chobotnic mohla být hluboce zmrazena v ledové mase komet a asteroidů a po dopadu na Zemi se mohla znovu probrat k životu z kryonického stavu. Vysvětlovalo by to, jak se mohl velmi rychle vyvinout takto komplexní organismus, který přečkal až do dnešních dob.

Zajímavé je, že hlavonožci jsou často znázorňováni jako pravděpodobný tvar mimozemšťanů. Naposledy se objevili nádherní obří hlavonožci ve filmu Příchozí. Není to však jen umělecká licence, hlavonožci mají skutečně všechny předpoklady stát se úspěšným a inteligentním živočišným druhem z důvodů, které jsme popsali výše.

Vědci už dlouhou dobu vědí, že chobotnice jsou mimořádně inteligentní. Dokáží se učit a provádět poměrně složité konstrukce. Chobotnice jsou schopny budovat si z prázdných ulit úkryty a dokonce celá města s početnou populací. Otázkou je, odkud se tedy chobotnice vzaly. Pokud z vesmíru, pak musí existovat někde planeta, která je jejich původní domovinou a kde může žít mnoho dalších živočišných druhů. Ovšem na tyto otázky už vědecká zpráva odpověď nedává.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu