válkaČeskoslovenskoobjevy

Chlapeček sedí na ruinách rodného domu. Pod nimi leží jeho mrtví rodiče a bratr

Chlapeček sedí na ruinách rodného domu. Pod nimi leží jeho mrtví rodiče a bratr
Zdroj: vintag.es

Jednou z ikonických fotek 2. světové války je i snímek chlapce sedícího na troskách domu. Za fotografií stojí smutný příběh.

Simona Knotkova 14. prosince 2017

Toni Frissell (1907-1988) byla jedním z průkopnic exteriérového focení. V jejím portfoliu najdete módní fotografie, snímky slavných Američanů a Evropanů i portréty dětí a žen. Během 2. světové války se významně angažovala také v oblasti válečné fotografie.

V roce 1941 kývla na nabídku Červeného kříže. Později se přidala k letecké flotile Osmá Air Force a stala se oficiální fotografkou ženského armádního sboru. Zachytit se jí podařilo stovky obrázků zdravotních sester, afroamerických letců, vojáků v první linii nebo dětí zasažených válkou. Prohlídka některých částí její tvorby není veselou podívanou.

„Tohle jsou tváře, které mi přišly památné. Pokud nejsou šťastné jako králové, je to kvůli tomuto nedokonalému světu, riskantní době a oku fotoaparátu, které stejně jako dítě často dokáže vidět pravdu,“ řekla o fotografiích jejich autorka.

Fotografie po procesu kolorování

Fotografie po procesu kolorování

Jedním z nejikoničtějších snímků Frissell je foto malého chlapce sedícího na troskách. Fotografie byla pořízena v roce 1945, krátce po bombovém útoku na Londýn. Chlapeček tehdy bohužel přišel o oba rodiče i bratra.

Fotografka k výjevu později přidala příběh: „Dozvěděla jsem, že byl pryč a hrál si s kamarády. Když se vrátil, našel ze svého domu jen trosky. Pod nimi ležela jeho matka, otec a bratr, všichni mrtví… Díval se na oblohu, jeho tvář byla plná zmatku i vzdoru. Vzdoru, kterým připomínal mladého Winstona Churchilla.“

Další snímek chlapce pořízený Frissell

Další snímek chlapce pořízený Frissell

Snímek osiřelého britského chlapce s plyšovou hračkou v ruce výmluvně dokládá válečnou hrůzu a dodnes patří k nejvýznamnějším fotografiím v oboru. Při pohledu na opuštěné dítě uprostřed válečné spouště přichází na mysl otázka, jaký byl asi jeho další osud.

Jméno chlapečka neznáme, ale podle informací Frissel válku přežil. Později se stal řidičem nákladních vozů. Jednoho dne se náhodně dostal k fotce z rozbombardovaného Londýna a poznal se na ní.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu