válkaČeskoslovenskoobjevy

Chlapec zakopl při procházce o kámen. Ve skutečnosti to byla fosilie chybějícího článku v evoluci

Chlapec zakopl při procházce o kámen. Ve skutečnosti to byla fosilie chybějícího článku v evoluci
Zdroj: allthatsinteresting.com

Před 11 lety byly v Jihoafrické republice objeveny pozůstatky druhu Australopithecus sediba. Nyní vědci potvrdili, že se jedná o spojující článek mezi druhy v lidské evoluci.

Simona Knotkova 22. února 2019

V roce 2008 se devítiletý Matthew Berger procházel se svým psem, když v jeskyni Mapala nedaleko Johannesburgu zakopl o kámen. Později se ukázalo, že se jedná o zkamenělé lidské pozůstatky. Patřily dospělé ženě a dospívajícímu muži, kteří Zemi obývali před skoro 2 miliony lety. Archeologové už tehdy zkoumali, zda se nemůže jednat o dosud neobjevený druh. Podle nich to byl blízký příbuzný rodu Homo a označili ho jako Australopithecus sediba. Prvotní domněnky byly potvrzeny ve studii z konce minulého roku, která druh Australopithecus sediba označuje jako článek mezi prvními zástupci lidí a lidoopy.

Konkrétně se Australopithecus sediba měl vyskytovat v období mezi Australopithecus afarensis, vyhynulým hominidem, kterého zastupuje například známý nález Lucy, a člověkem zručným Homo habilis. S člověkem ho pojí zejména podobné ruce, které poukazují na to, že Australopithecus sediba byl pravděpodobně schopen používat jednoduché nástroje a měl přesnější úchop než dřívější druhy. Podle vědců uměl také chodit po dvou nohách, ale více času trávil na stromech, aby se vyhnul predátorům. Dosahoval výšky okolo 130 centimetrů a nebyl u něj tolik patrný pohlavní dimorfismus – samci se od samiček příliš nelišili.

„Anatomie druhu Australopithecus sediba nás nutí přehodnotit naše dosavadní poznatky o tom, jak se vyvinul dnešní člověk,“ sdělil spoluautor studie Jeremy DeSilva.

Pokračující vykopávky v jeskyni Mapala odhalily do roku 2013 220 zlomků dalších kostí. Podle výzkumu patřily minimálně šesti jedincům; kromě prvních dvou koster se našly ještě pozůstatky dospělého muže a tří dětí.

Archeologické práce pokračují v oblasti i nadále. Před pěti lety bylo nad jeskyní postaveno zastřešení s vyhlídkovou plošinou, které dovoluje jak archeologům kopat, tak návštěvníkům prohlédnout si bezpečně lokalitu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu