válkaČeskoslovenskoobjevy

Chlapec z poslední fotografie Adolfa Hitlera: Měl uslzené oči a mumlal něco o zázračném léku

Chlapec z poslední fotografie Adolfa Hitlera:  Měl uslzené oči a mumlal něco o zázračném léku
Zdroj: wikicommons

20. dubna 1945. To ráno vyšel Hitler ven z bunkru na nádvoří říšského kancléřství, aby se setkal s 20 chlapci z Hitlerjugend, kteří si vysloužili válečný Železný kříž. Vůdce k nim zamumlal pár slov a poplácal některé z nich po tváři.

Emil Francz 26. dubna 2018

Chlapec z fotografie vzpomínal, jak se při tom Hitlerova ruka třásla. „Levou rukou se držel za rozparek kabátu, aby nebyl vidět ten třas. Parkinsonův třas. Přišel ke mně, pohlédl mi do očí a já viděl, že byly uslzené, „ vzpomíná 16letý Armin Lehmann. Diktátor se pak před hochy postavil a pronesl krátkou řeč: „Německo je srovnatelné se smrtelně nemocným pacientem. Ale existuje ještě lék, který Říši zachrání. A proto musíme vydržet.“ Po tomto projevu zmizel Führer do bunkru a nechal chlapce napospas ruským tankům.

Na ten den si pamatuje také lékař SS Ernst Schenk, který v posledních dnech Říše operoval v bunkru – v provizorní nemocnici. „To už nebyl člověk, ale přízrak. Byl nemocný a změnil se k nepoznání.“ Ty tam byly Hitlerovy zářící oči, kterými hypnotizoval davy. Měl shrbená záda, sinalou tvář a matný pohled. Levá ruka se mu třásla a pravou si na ni pokládal, aby to nebylo tak vidět. Levou nohu táhl za sebou. Byla to lidská troska. O deset dní později, 30. dubna, se ve svém pokoji Hitler zastřelil a jeho novomanželka se otrávila kyanidem. O dva dny později vtrhla do bunkru Rudá armáda.

Další články

Zavří­t reklamu