válkaČeskoslovenskoobjevy

Chlapec si vytvořil přátelské pouto se svišti, jezdí za nimi roky

+ 1 fotka+ 2 fotky

Svišť je plaché zvíře, které se rozhodně nedá považovat za domácího mazlíčka ani za tvora s velkou náklonností k lidem. Přesto se Matteo Walchovi podařilo se skamarádit se svišti žijícími kolem rakouské hory Grossglockner. Malí svišti jsou nyní jeho nerozluční kamarádi.

Tomáš Chalupa 20. ledna 2020

Matteo Walch je čtrnáctiletý chlapec z Innsbrucku, který se dostal do médií už v roce 1912, kdy svět obletěly jeho fotky, jak hladí čumáčky divokým svišťům z oblasti kolem Grossglockneru. Tehdy mu bylo pouhých devět let. Jak sám řekl, se svišti se začal pravidelně stýkat už od svých třech let. Jejich přátelství tak mělo hluboké základy.

Od doby jeho prvních snímků v médiích uběhlo dalších šest let a přátelství Mattea a svišťů se za tu dobu ještě upevnilo. „Je jiný než ostatní děti. V přírodě se pohybuje velmi tiše a pomalu. Je velmi trpělivý a zdá se, že to svišti cítí,“ říká Matteova maminka Michaela. Uvedla také, že svišti byli vůbec první divoká zvířata, se kterými se malý Matteo setkal, a možná proto mají pro něj zvláštní význam.

Pravdou je, že svišti v oblasti Grossglockneru jsou na turisty zvyklí více než v jiných oblastech, a není výjimečným jevem, že se přiblíží i velmi blízko k lidem v naději, že dostanou nějaký pamlsek. Nikdy ale nedovolí lidem, aby se k nim přiblížili na dotek ruky, v takovém případě utečou, protože jejich instinkty stále převládají. Podle Michaely ale Matteo nemusí mít s sebou nic na jídlo pro své čtyřnohé kamarády, a ti stejně vždy přijdou a vesele si s ním hrají.

Zajímavé je, že přestože Matteo už od svého prvního setkání se svišti vyrostl a vypadá jinak, svišti si ho přesto pamatují a rozeznají ho od ostatních turistů. „Jejich pouto je opravdu silné. Ani po letech Mattea nepřestalo bavit jezdit za svišti, naopak se mě vždy ptá, kdy za nimi zase pojedeme,“ uzavírá Michaela. I do budoucna za nimi určitě Matteo bude jezdit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu