válkaČeskoslovenskoobjevy

Mladík se jako černý pasažér ukryl mezi koly letadla. Jeho fatální pád zachytil fotograf

Mladík se jako černý pasažér ukryl mezi koly letadla. Jeho fatální pád zachytil fotograf
Zdroj: vintag.es

V roce 1970 byl v magazínu LIFE publikován snímek amatérského fotografa. Zachycuje poslední moment před smrtí dospívajícího chlapce.

Simona Knotkova 11. srpna 2018

Čtrnáctiletý Keith Sapsford byl problémové dítě. Podle otce C. M. Sapsforda chvíli neposeděl a neustále utíkal z domova. Jeho snem bylo poznat svět, což se mu rodiče ve snaze utišit jeho útěkářské choutky také pokusili splnit. Ani velká rodinná cesta napříč několika světovými zeměmi ho ale neuspokojila. Po návratu domů začal Keith znovu utíkat. Bezradní rodiče se tentokrát již obrátili na instituci starající se o problémové děti. Také z jejího zařízení ale 21. února 1970 utekl. Měl plán dostat se jako černý pasažér na letadlo japonských aerolinek Douglas DC-8, které odlétalo z letiště v Sydney a mířilo do Tokia. Schovat se měl v prostoru mezi koly. Tento bláznivý nápad se mu nakonec stal osudným.

24. února se na letišti nacházel také amatérský fotograf John Gilpin. Měl s sebou i nový fotoaparát, který chtěl otestovat. Během focení si nevšiml, co se mu podařilo zachytit. Zjistil to teprve doma po vyvolání fotografií. Na jedné z nich byla postava člověka, který padal z letadla. Byl to Keith Sapsford.

Chlapci se podařilo proklouznout do prostoru mezi koly. Po startu letadla se ale kola začala zasouvat a Keith se na stroji neudržel. Spadl z výšky šedesáti metrů a utrpěl zranění neslučitelná se životem.

„Chtěl jsem, aby můj syn poznal svět. Tolik moc chtěl vidět ještě víc a toto odhodlání ho stálo život,“ nechal se později slyšet zdrcený otec.

Keith rozhodně nebyl jediný, kdo se pokoušel dostat do světa podobným způsobem. Statistiky uvádí více jak sto dalších případů z celého světa. Nejčastěji se jedná o obyvatele rozvojových zemích, kteří se na letadle chtěli přepravit za lepším životem. Dvaceti pěti z nich se dokonce zázrakem podařilo přežít. I tak ale velká část z přeživších utrpěla zranění nebo do cíle doletěla zmrzlá.

„Pokud je nerozdrtí masivní části stroje, s přibývající výškou se snižuje atmosférický tlak, klesá teplota a dochází kyslík. Není skoro žádná šance k přežití. Bohužel se to děje pořád dokola,“ říká americký pilot Patrick Smith.

V tomto roce byly zaznamenány už tři případy černých pasažérů. Dva z nich nebyli blíže identifikovaní, třetí pocházel z Afriky. Ani jeden z nich nepřežil.

Další články

Zavří­t reklamu