válkaČeskoslovenskoobjevy

Chlapec se chtěl stát komiksovým superhrdinou, vstříkl si do těla rtuť

Chlapec se chtěl stát komiksovým superhrdinou, vstříkl si do těla rtuť
Zdroj: Wikimedia Commons

V roce 2014 si patnáctileté dítě píchlo injekci rtuti ve snaze získat superschopnosti podobné postavě, která se mu líbila v jednom z filmů o X-Menech. Není překvapením, že kvůli tomuto pokusu skončil v nemocnici a nikoliv v Xavierově škole pro nadanou mládež.

Tomáš Chalupa 19. října 2021

Chlapec se dostal do traumatologického centra terciární péče s několika velkými vředy na předloktí, které nezmizely po dobu více než dvou měsíců. Kromě lézí vypadal zdravě a neměl žádné jiné problémy, o kterých by se dalo mluvit.

Lékařský tým měl podezření, že příčinou mohlo být zneužívání návykových látek. Byl převezen na psychiatrické oddělení, kde z něj teprve byli odborníci schopní dostat celý příběh.

Chlapec vypověděl, že sledoval film X-Men Origins: Wolverine. Podle autorů se mu ve filmu líbila jedna z postav jménem „Mercury“, proto se rozhodl píchnout si injekci se rtutí odebranou z rozbitého teploměru. Je v tom trochu zmatek, protože postava Mercury se v žádné z filmových sérií X-Menů nevyskytuje, najdeme jí pouze v komiksech.  Během vyšetřování lékaři zjistili, že chlapec se také nechal kousnout pavouky ve snaze získat schopnosti podobné Spidermanov.

Testy potvrdily, že chlapec měl zvýšenou hladinu rtuti v moči, naštěstí se mu však podařilo vstříknout si kov pouze pod kůži, nikoli do žil, čímž se minimalizovaly škody, které by jinak mohly vzniknout, kdyby se mu dostal do krevního oběhu. Tým opatrně nařízl léze a skutečně „řez odhalil hemoragické a nekrotické oblasti s vylučujícími lesklými kapičkami rtuti“.

Po odstranění odumřelé tkáně a rtuti mohl chlapec opustit nemocnici a nepokračoval v dalším vstřebávání rtuti do svého organismu. Tým zdůraznil, že chlapcova hospitalizace byla neobvyklá, většina případů úmyslného vstřikování rtuti je spíše součástí sebevražedných pokusů.

Další články

Zavří­t reklamu