válkaČeskoslovenskoobjevy

Chlapec, do kterého byla zamilovaná Anne Franková, zemřel v koncentráku. Tohle je jeho jediná známá fotografie

Chlapec, do kterého byla zamilovaná Anne Franková, zemřel v koncentráku. Tohle je jeho jediná známá fotografie
Zdroj: vintag.es

Ve svém deníku píše Anne Franková o chlapci Peterovi, do kterého byla zamilovaná. Jeho podoba byla odhalena teprve 63 let po konci války.

Simona Knotkova 3. září 2018

„Peter byl ideální chlapec: vysoký, štíhlý a dobře vypadající s vážnou, tichou a inteligentní tváří. Měl tmavé vlasy, nádherné hnědé oči a pěkně zašpičatělý nos. Byla jsem blázen do jeho úsměvu, díky kterému vypadal tak chlapecky a nezbedně,“ napsala si Anne Franková do svého deníku v roce 1940. Peter Schiff, kterého někdy láskyplně nazývala Petel, byl podle jejích slov tehdy její pravou láskou. Poté, co byl v roce 1944 objeven nacisty úkryt, kde se společně s rodinou skrývala, a ona o rok později zemřela v Bergen-Belsenu, bohužel také víme, že i tou poslední…

Ještě do roku 2008 přitom neexistovala žádná fotografie nebo informace, která by nám o Peteru Schiffovi říkala víc.

Teprve před deseti lety se ozval Angličan Ernest Michaelis, který tvrdil, že Peter byl jeho dávný dětský přítel. Naposledy se viděli před Peterovým odjezdem z Německa do Nizozemska. Chlapec mu dal na památku svou fotografii s věnováním. Po přečtení deníku byl Michaelis přesvědčený, že chlapec, o kterém Anne píše, je stejný chlapec, s nímž se kdysi přátelil. O existenci fotografie informoval muzeum Anne Frankové ale teprve před deseti lety. Následný průzkum potvrdil, že se skutečně jedná o stejnou osobu.

„Michaelis četl deníky poprvé v 50. letech a už tenkrát si myslel, že Peter Schiff byl pravděpodobně jeho kamarádem. Teprve o několik let později se ale dozvěděl, že ve skutečnosti neexistuje žádné jeho foto, proto nás kontaktoval,“ sdělil mluvčí muzea. Původní fotografie s věnováním je dnes součástí výstavy.

"V přátelské vzpomínce Lutz Peter Schiff," stojí ve věnování

„V přátelské vzpomínce Lutz Peter Schiff,“ stojí ve věnování

„Byl to krásný chlapec. Nebylo těžké pochopit, proč se do něho jakákoliv dívka jeho věku mohla snadno zamilovat,“ napsal o něm novinář Simon Garfield z magazínu Observer.

Těžká doba mladé lásce bohužel nepřála. Podle zápisků Anne Peter její city ani neopětoval. „O letních prázdninách jsem byla na venkově, ale Peter už nebyl na své staré adrese. Přestěhoval se k mnohem staršímu chlapci, který mu nejspíše řekl, že jsem jenom děcko, protože Peter se se mnou už přestal stýkat. Tolik jsem ho milovala, že jsem nedokázala čelit pravdě. Pořád jsem se k němu upínala, až mi konečně došlo, že když ho budu dál takhle stíhat, lidé si o mně budou říkat, že jsem blázen do kluků.“

O dalším osudu Petera Schiffa toho moc nevíme. Jeho konec je ale bohužel také tragický. Poté, co se společně s rodinou přestěhoval do Nizozemska, byl později zajat a zemřel buď v Osvětimi nebo Bergenu-Belsenu.

Další články

Zavří­t reklamu