válkaČeskoslovenskoobjevy

Chlapci nosí modrou a dívky růžovou. V minulosti to bylo přitom přesně naopak

Chlapci nosí modrou a dívky růžovou. V minulosti to bylo přitom přesně naopak
Zdroj: historydaily.org

Holčičky jsou růžové a hrají si s panenkami a chlapečci jsou modří a hrají si s autíčky – třebaže se dnešní společnost chlubí přívlastkem "pokroková", v některých věcech je pořád pár let v minulosti. Bylo to přitom ještě na začátku 19. století, kdy chlapci nosili stejně jako dívky šaty. A klidně i růžové.

Simona Knotkova 7. března 2017

Před několika lety to bylo vlastně přesně naopak. „Obecně přijatým pravidlem je, že růžová je pro chlapce a modrá pro dívky. Růžová je výraznější barva a hodí se tedy pro chlapce, zatímco modrá je jemnější a roztomilejší a vypadá lépe na dívkách,“ psalo se v obchodní publikaci Earnshaw’s Infants‘ Department z roku 1918.

"Chlapec s bičem", obraz neznámého umělce z americké výtvarné školy. (cca 1840)

„Chlapec s bičem“, obraz neznámého umělce z americké výtvarné školy. (cca 1840)

Do té doby se rodiče s barvami nijak netrápili a všechny děti bez rozdílu jednoduše navlékali do neutrální bílé. A do šatů. Dnes by si lidé sice ťukali na čelo a rodiče by za to častovali nepříliš lichotivými výrazy. Tehdy ale lidé uvažovali především prakticky a věděli, že s šaty se lépe mění plenky dítěte.

Pozdější barevná pravidla pro jednotlivá pohlaví, která máme úspěšně vžitá až dodnes, nebyla nic jiného než další výmysl obchodníků. Všechny děti v bílých šatech pro ně totiž neskýtaly žádný velký zisk. Šaty se v rodině dědily a pokud byly stále nositelné, nikdo se neobtěžoval s nákupem nových. A to se krejčím nelíbilo.

Tohle není žádná roztomilá holčička. Právě se díváte na budoucího prezidenta Spojených států Franklina Roosevelta.

Tohle není žádná roztomilá holčička. Právě se díváte na budoucího prezidenta Spojených států Franklina Roosevelta.

Pomalu se tedy začalo najíždět na systém rozdílných barev. A aby podnikatelé ještě více inkasovali, šaty pro chlapečky už nebyly, ale musely se jim kupovat kalhoty.

Co z toho tedy vyplývá? V závěru je vlastně úplně jedno, do jakých barev rodiče své děti dnes oblékají. Neušklíbejte se tedy nad chlapečkem v růžové ani nekruťte hlavou nad rodiči, kteří holčičku oblékají do modré či jiných „chlapeckých barev“.

Další články

Zavří­t reklamu