Chlapci v kuželkovnách zvedali kuželky klidně až do půlnoci, to vše za pár dolarů

Chlapci v kuželkovnách zvedali kuželky klidně až do půlnoci, to vše za pár dolarů | zdroj: thevintagenews.com


Chlapci do půlnoci zvedali spadlé kuželky, příchod automatů vše změnil

TÉMATA: děti | práce | usa | sport

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 02. 2020 | 10:59

Před vynálezem stroje na automatické zvedání spadlých kuželek bylo nutné tuto práci dělat manuálně. Byla to práce pro chlapce, kteří si tak mohli vydělat nějaké peníze. S příchodem automatů byl této bídné brigádě konec.

Úkol pinsettera neboli zvedače spadlých kuželek bylo všechny spadlé kuželky zvednout a umístit na správné pozice, aby mohl následovat další hod. Byl to mizerně placený job, většinou po večerech, takže zájem o něj byl jen ze strany teenagerů, kteří si tak mohli přivydělat.

Vše se změnilo až v roce 1936, když Gottfried Schmidt vymyslel a patentoval mechanický stroj na zvedání kuželek. Ten pak postupně nahradil chlapce, ale pinsetter jako povolání ještě nějakou dobu přetrvalo. Byli to mladíci, kteří už sice nestavěli spadlé kuželky, ale čistili dráhy a starali se o vybavení hráčů.

Stroje na zvedání kuželek byly stále sofistikovanější, zejména v oblasti počítání skóre. Zatímco v počátcích bylo nutné skóre počítat manuálně, nové stroje značky Brunswick dokázaly samy počítat skóre každému hráči. Do hry vstoupila také společnost AMF, která zaplavila trh dalšími automaty, kterých měla širokou paletu nejrůznějších verzí. Celá hra se postupně stala plně automatickou bez nutnosti jakékoliv obsluhy. Tím éra lidských zvedačů kuželek definitivně skončila.

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 02. 2020 | 10:59

Zavří­t reklamu