válkaČeskoslovenskoobjevy

Chlapci chtěli vylepšit rytinu z doby kamenné, Norové jsou z toho na prášky

Chlapci chtěli vylepšit rytinu z doby kamenné, Norové jsou z toho na prášky
Zdroj: telegraph

Na ostrově Tro v Norsku se nachází jedna z nejvýznamnějších historických památek této severské země. Je to rytina z doby kamenné, znázorňující člověka na lyžích. Jenže právě tuto 5000 let starou rytinu poničili malí chlapci.

Tomáš Chalupa 9. srpna 2016

Pro Nory je rytina mimořádně důležitá, je to součást jejich historického dědictví. Olympijské medaile v Lillehameru měly na sobě zmenšeninu této rytiny, která je důkazem, že už lidé v době kamenné používali lyže. Jenže malí chlapci, kteří se k rytině dostali na výletu se svými rodiči, se ji rozhodli vylepšit. Ostrým předmětem rytinu obtáhli, protože chtěli, aby byla lépe vidět.

Pro Nory je to národní tragédie. Podle vyšetřovatelů, kteří se případem zabývají, byli chlapci vedeni dobrými úmysly, ale rytinu zcela zničili. Podle odborníků ji už nebude možné uvést do původního stavu. Obě rodiny vydaly veřejnou omluvu, ale to už škodu nenapraví. Navíc malí vandalové nejspíš takto vylepšili i další rytiny v oblasti. Na sociálních médiích se volá po tvrdém potrestání viníků, úřady proto z obavy o jejich bezpečnost raději jména obou pachatelů nezveřejnily.

Další články

Zavří­t reklamu