válkaČeskoslovenskoobjevy

Chlapce vylovili ze dna vodního kanálu až po 42 minutách! Jako zázrakem přežil

Chlapce vylovili ze dna vodního kanálu až po 42 minutách! Jako zázrakem přežil
Zdroj: dailymail.co.uk

Mohla to být jedna z tragédií, o kterých většinou píší noviny v rubrice černá kronika. Čtrnáctiletý chlapec Michael skákal s kamarády z mostu do umělého vodního kanálu v italském Milánu. Zatímco jeho kamarádi se vynořili, Michael zůstal na dně. Když ho po 42 minutách vytáhli z vody hasiči, zjistili, že chlapec žije.

Tomáš Chalupa 9. června 2015

Je to neuvěřitelný případ. Michaelova noha se zasekla v nějaké prohlubni na dně. Nedokázal se vlastními silami vynořit. Kamarádi zavolali hasiče, kteří se snažili chlapce vyprostit. Trvalo jim to velmi dlouho. Mysleli, že vytahují na břeh mrtvolu, vždyť chlapec strávil pod vodou přes 40 minut. Jenže jeho srdce stále bilo, a tak jej okamžitě převezli do nemocnice v San Rafaele. Měsíc byl udržován při životě jen s podporou přístrojů a museli mu amputovat nohu. Před několika dny se probral z umělého spánku a podle lékařů se mu daří velmi dobře. Je mimo ohrožení života a zajímal se o to, zda je Juventus stále v Lize mistrů.

Jak je možné, že někdo zůstal prokazatelně pod vodou tak dlouhou dobu, aniž by se utopil? Podle některých lékařů to je možné, byť se to rozhodně neděje každý den. Doktorka Zianka Faillilová z New Yorku se už s těmito případy setkala. Podle ní se občas tělo v takových případech uchýlí k nezvyklé reakci. „Může nastat fyziologická reakce, která je známá u vodních savců. Některé cévy se uzavřou, zpomalí se tep srdce a krev je vháněna jen do životně důležitých orgánů, mozku, srdce, ledvin. Vše se soustřeďuje na prokrvení těchto orgánů,“ vysvětluje Fallilová. Podle ní je tento jev mimořádně obtížné zkoumat na lidech. Důvod je nasnadě – nikdo se nechce kvůli experimentu utopit.

Podle ní však ani tento jev nestačí k vysvětlení přežití tak dlouhé doby pod vodou. Zřejmě tedy dochází ještě k jednomu, daleko méně probádanému jevu. „Je to selektivní ochlazení mozku. Čím rychleji se mozek ochladí, tím větší má šanci na přežití. Tělo umí určitými procesy ochladit krev, která se dostává do mozku. Zásadní je ale stále jedna hlavní konstanta. Čas, po který je tělo pod vodou,“ říká Fallilová.

Co vše hrálo roli při záchraně mladého chlapce v Miláně, se přesto můžeme jen dohadovat. „Byl mladý, zdravý, voda v kanále byla studená, lékařská péče, kterou dostal, byla excelentní. Byly to nejspíš všechny tyto faktory,“ dodává Fallilová.

Další články

Zavří­t reklamu