válkaČeskoslovenskoobjevy

Chlapce vychovávali jako dívku. Později spáchal sebevraždu

Chlapce vychovávali jako dívku. Později spáchal sebevraždu
Zdroj: wikipedia.org
+ 4 fotky+ 5 fotek

Genderová identita není daná a k jejímu upevnění dochází teprve výchovou - takovou teorii vyznával kontroverzní americký sexuolog John Money. Brenda Raimer, která se narodila jako Bruce, byla toho prý zářným důkazem. Nebezpečný experiment skončil ale sebevraždou mladého člověka.

Simona Knotkova 27. srpna 2020

David Reimer se narodil 22. srpna 1965 jako jedno z dvojčat (tehdy měl ještě jméno Bruce). Špatně provedená obřízka vypalovací metodou ho v prvním roce života v podstatě připravila o penis. Rodiče se strachovali o chlapcovu budoucnost, proto vyhledali pomoc sexuologa a psychologa Johna Moneyho, který se mimo jiné zabýval genderovou identitou. Byl zastáncem teorie, že každý se rodíme s neutrálním genderem, který do pevné podoby formuje teprve výchova a prostředí. Jinými slovy řečeno – v pozdějším věku se cítíme jako muž nebo žena podle toho, jak jsme vychováváni, nikoliv podle vrozených pohlavních orgánů. Rodičům Bruce poradil, aby svého syna vychovávali jako dívku. Zatímco penis se do původního stavu už nedal vrátit, vagína se dala vytvořit chirurgicky. Podle Moneyho tak byla mnohem větší pravděpodobnost, že Bruce bude jednou žít plnohodnotným sexuálním životem. On sám v tom viděl jedinečnou příležitost, jak si ověřit své teorie v praxi. Díky bratru-dvojčeti měl navíc dokonalý kontrolní vzorek.

Thumbnail # Tragický život transgenderové průkopnice Lili Elbe: Snaha změnit si pohlaví ji stála život
Mohlo by Vás zajímat:

Tragický život transgenderové průkopnice Lili Elbe: Snaha změnit si pohlaví ji stála život

Bruce podstoupil orchiektomii (odstranění varlat) a započala etapa jeho života, ve které vystupoval jako dívka Brenda. Money byl se svým výzkumem spokojený a Bruce/Brendu bral jako důkaz toho, že genderová identita skutečně není vrozená. Jak moc byly jeho metody morální a etické, si můžete udělat obrázek z vyprávění samotného Reimera. Ten později vypovídal, že sexuolog jeho a bratra Briana nutil například do nacvičování sexuálního aktu. Nazí chlapci (respektive chlapec a „dívka“) si také měli vzájemně zkoumat své genitálie, což Money údajně fotograficky dokumentoval. Doktor to zdůvodnil slovy, že se jednalo pouze o „dětské sexuální předcvičování“, které bylo nutné pro „zdravou genderovou identitu v dospělosti“.

Snímek s rodiči. Experiment se dotkl i Davidova bratra Briana, u kterého se patrně vlivem sexuální terapie rozvinula schizofrenie. Foto: unbelievable-facts.com

Snímek s rodiči. Experiment se dotkl i Davidova bratra Briana, u kterého se patrně vlivem sexuální terapie rozvinula schizofrenie. Foto: unbelievable-facts.com

Experiment navíc vůbec nebyl tak úspěšný, jak vypovídala Moneyho hlášení. Ač se z chlapce rodiče i odborníci snažili sebevíc udělat dívku, sám Reimer se jako dívka nikdy necítil. Ve škole ho šikanovali a už ve třinácti letech pomýšlel na sebevraždu. Ženu z něj neudělaly ani hormony, které mu byly od raného věku podávány. Když se ve čtrnácti dozvěděl pravdu o změně pohlaví, odmítl nadále vystupovat jako dívka a přijal nové jméno David. Po dvacátém roku prodělal léčbu, která měla zvrátit zákroky související se změnou pohlaví. Kromě podávání testosteronu mu byl chirurgicky vytvořen penis a odstraněna prsa. Žádný zákrok už ale nedokázal spravit jeho narušenou psychiku.

David v dospělosti nevycházel se svými rodiči, byl dlouhodobě nezaměstnaný a problémy měl také se svou manželkou, která měla děti z již předchozího vztahu. V roce 2002 přišel o bratra, který se předávkoval antidepresivy. Poslední kapkou pro Davida bylo, když ho v květnu 2004 opustila žena. Zoufalý osmatřicetiletý muž jednoho dne nasedl do auta a brokovnicí si ustřelil hlavu.

John Money zemřel o dva roky později. Za více než kontroverzní experiment s dvěma Reimerovými chlapci nebyl nikdy potrestán.

Další články

Zavří­t reklamu