válkaČeskoslovenskoobjevy

Chirurg si na Antarktidě sám vyoperoval slepák. A pak se oženil s Češkou

Chirurg si na Antarktidě sám vyoperoval slepák. A pak se oženil s Češkou
Zdroj: wikicommons

Příběhů o statečných lékařích existuje nespočet, přesto je ten o Leonidu Rogozovi naprosto výjimečný. Tento ruský dokor se totiž do dějin zapsal tím, že si během výzkumné výpravy na Antarktidě sám a bez jakékoliv pomoci vyoperoval apendix!

Crazy Eyes 30. července 2015

Rogozov byl zkušeným chirurgem ze Sovětského svazu, když se ale stal členem v pořadí šesté Sovětské antarktické expedice, nikdo netušil, že se jeho věhlas po návratu rozroste do celosvětových rozměrů.

Loď s dvanácti členy expedice vyplula 5. září 1960 z Leningradu a po šestatřiceti dnech zakotvila u pobřeží princezny Astrid. V oblasti Schirmacher Oasis se výzkumníci rozhodli zřídit základnu a za dva měsíce vznikla polární sovětská stanice Novolazarevská.

Sotva ale byla stavba dokončena, přišla zákeřná sněhová bouře, která s sebou kromě extrémně nízkých teplot přinesla také nekonečnou tmu. Celá expedice tak zůstala kompletně odříznuta od jakéhokoliv kontaktu s vnějším světem.

29. dubna, kdy bouře stále přetrvávala, se Rogozovi udělalo zle. Pozoroval na sobě symptomy únavy, malátnosti, žaludeční nevolnosti a palčivou bolest v horní části břicha, která se postupně přesouvala níž. Do svého deníku si tehdy poznamenal: „Zdá se, že mám akutní apendicitidu. Mlčím o tom, dokonce se usmívám. Proč strachovat přátele? Kdo z nich by mi mohl pomoct?“

 Rogozov se ze zdánlivě beznadějného zákroku vzpamatovával jen 14 dní.

Rogozov se ze zdánlivě beznadějného zákroku vzpamatovával jen 14 dní.

V tichosti tedy trpěl dál a pokoušel se své obtíže zmírnit alespoň všemi dostupnými léky, včetně antibiotik. Nic ale nezabíralo, jeho stav se naopak stále zhoršoval, zvýšila se mu teplota a často zvracel.

Tehdy se rozhodl pro zdánlivě šílený krok. “Celou noc jsem nespal. Jsem v pekelných bolestech. Sněhová bouře bičuje mou duši, kvílí jako stovka šakalů. Stále žádné zřejmé symptomy bezprostřední perforace, ale nemohu se zbavit zlého tušení… Je to tady. Musím přijmout jedinou možnost záchrany – operovat sám sebe,” pokračují jeho zápisky.

Podle lékařových instrukcí připravil tým vědců improvizovaný operační sál. V pokoji zůstala pouze postel, dva stolky a noční lampička. Dvojice aerologů zajistila ultrafialové osvětlení a sterilizovala povlečení postele a nástroje. Sám doktor i zbytek týmu podstoupili důkladné umytí, načež Rogozov vysvětlil, jak přesně bude operace probíhat a všem rozdělil úkoly. Jakmile každý zaujal předepsanou pozici, připravil se i Rogozov a dezinfikoval operované místo. Potřeboval se maximálně spoléhat na svůj hmat, proto se rozhodl nepoužít rukavice.

Bizarní operace začala ve dvě hodiny ráno. Rogozov si do připraveného místa na břiše aplikoval anestetika a o pár minut později provedl dvanácticentimetrový řez. Do otvoru ale špatně viděl, musel se proto často náklánět a používat zrcátko. Po zhruba půl hodině operace si začal brát krátké přestávky kvůli únavě a nevolnosti, dvakrát se přitom ocitl na pokraji mdlob. Přesto se ale nevzdával a za necelé dvě hodiny zanícený apendix vyoperval a ránu zašil.

Druhý den jeho tělesná teplota překročila hranici 38 °C, celkově se ale cítil o něco lépe. Jeho stav se postupně vracel do normálů, po týdnu si mohl vytáhnout stehy a za čtrnáct dní se vrátil do práce.

Nedlouho po expedici v Antarktidě se Rogozov oženil s českou doktorkou, která mu porodila syna a dceru. Oba se, po vzoru rodičů, stali uznávanými lékaři. Syn Vladislav působil na Klinice anesteziologie a resuscitace v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze, později ale přesídlil do severoanglického Sheffieldu. Dcera Jelena se stala značně váženou soukromou praktickou lékařkou a v současné době žije a působí v Ústí nad Labem.

Další články

Zavří­t reklamu