válkaČeskoslovenskoobjevy

Chirurg Robert Liston zabil svého pacienta a dva přihlížející

Chirurg Robert Liston zabil svého pacienta a dva přihlížející
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Doktor Robert Liston byl svého času známý jako nejrychlejší chirurg, dokázal operace provádět opravdu v nebývalém tempu. Do historie se ale zapsal jako jediný lékař, který měl u jedné operace třistaprocentní úmrtnost.

Tomáš Chalupa 14. března 2019

V době před vynálezem anestetik byli chirurgové nuceni vymýšlet nejrůznější způsoby, jak operace dělat co nejméně bolestivé a současně aby trvaly co nejkratší dobu. To byly v podstatě spojité nádoby, čím kratší dobu operace trvala, tím méně pacient trpěl a také méně krvácel. Rychlost tedy byla základním požadavkem. Na druhou stranu, když se spěchá, dochází k chybám a také se ne vždy všechno podaří.

Dr. Robert Liston byl každopádně známý svou rychlostí. Vystudoval medicínu na univerzitě v Edinburghu a velmi se zajímal o anatomii a chirurgii, na kterou se začal specializovat. Poměrně brzy si získal reputaci jako velmi schopný operatér. Získal přezdívku „Nejrychlejší nůž na West Endu.“

Jeho specializací byly bleskové amputace. Amputovat nohu dokázal za dvě a půl minuty. Běžně bývala u takových operací čtvrtinová úmrtnost, každý čtvrtý pacient nepřežil. U Listona ale nepřežil jen jeden z deseti. Operace prováděl někdy před početným auditoriem a v takových případech vždy začínal slovy: „Stopujte mě, pánové.“

Jeho vynikající reputaci i skvělou kariéru ale zhatila jedna mimořádně nepovedená operace. Liston prováděl amputaci nohy pacienta, který ležel na operačním stole. Byl tak soustředěn na rychlý a přímý řez, že si nevšiml, že s nohou uřezal i prsty asistenta, který nohu přidržoval. A nejen to, když máchl skalpelem zpět, přetnul kabát u krku jednoho z přihlížejících. Ten okamžitě padl mrtev k zemi s proříznutým hrdlem.

Zemřel také Listonův pacient a dokonce i asistent, kterému se do rány dostala infekce. Liston tak zabil při jediné operaci tři lidi. Možná by tento malér přežil, ale při jiné amputaci nohy zase omylem uřízl pacientovi také varle. U dalšího chlapce provedl odstranění znaménka na krku, což se ale ukázalo jako aneurysma jedné žíly, a chlapec rovněž zemřel. Stále více se ukazovalo, že honba za rychlostními rekordy není tou správnou cestou.

Naštěstí další rok po těchto nešťastných operacích byla vynalezena anestezie a Liston byl první, kdo ji použil při operaci. A tentokrát slavil úspěch. Liston je dnes považován za průkopníka a mimořádného lékaře. Na jeho chyby a přehmaty se dnes již zapomnělo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu