válkaČeskoslovenskoobjevy

Ching Shih byla jedním z nejproslulejších pirátů v dějinách. Vládla více jak 80 tisícům mužů!

Ching Shih byla jedním z nejproslulejších pirátů v dějinách. Vládla více jak 80 tisícům mužů!
Zdroj: atlasobscura.com

Pod pojmem pirát si většina z nás asi představí drsného obrostlého muže. Jeden z nejlegendárnějších mořských lupičů byl přitom ženského pohlaví a jmenoval se Ching Shih.

Simona Knotkova 14. června 2016

Ching Shih se narodila v roce 1775 v čínském Kuang-tungu. Později přesídlila do Kantonu, kde se živila jako prostitutka v nevěstinci na vodě. Loď byla roku 1801 ale přepadena piráty. Právě tehdy se setkala s Chengem I., velitelem pirátských flotil. Cheng pocházel se slavného pirátského rodu, který se řemeslu věnoval už od poloviny 17. století, a byl vysoce respektovaný. Za jeho působení se mu podařilo spojit se s dalšími loupežnými skupinami a vytvořit silnou koalici. Ching se za něj brzy provdala a stala se jeho pravou rukou.

Ching Shih, královna pirátů v Číně

Ching Shih, královna pirátů v Číně

V roce 1807 Cheng zemřel. Některé zprávy uvádí, že ke smrti došlo ve Vietnamu, jiné vinu přisuzují vlně tsunami. Tak jako tak bylo kolem 1800 lodí s více jak 80 tisíci muži rázem bez vládce. Tento post měl původně převzít Chengův adoptivní syn Cheung Po Tsai. Oba muži spolu údajně měli udržovat i sexuální vztah. Krátce po smrti Chenga se mladý muž však sblížil s Ching, s níž měl později syna. Žena se mezitím šikovnými manévry postupně dostávala k moci, až vedení flotil definitivně převzala, a nahradila tak svého bývalého manžela. Třebaže pár žen se mezi piráty vždy vyskytovalo, žena na vůdčí pozici bylo opravdu unikum.

Čínské džunky.

Čínské džunky.

Ching si s náročnou pozicí nicméně dovedla poradit. Na lodi dokonce zavedl nové zákony, jejichž nedodržení mohlo znamenat pro hříšníka setnutí hlavy. Jedním ze smrtelných přestupků bylo například znásilnění ženy. Z obou stran chtěný sex mezi pirátem a zajatkyní poté znamenal popravu pro muže a hození do vody s dělovou koulí na nohou pro ženu.

Ching v podání Hollywoodu ve třetím dílu Pirátů z Karibiku.

Ching v podání Hollywoodu ve třetím dílu Pirátů z Karibiku.

S Ching ve vedení zůstávali piráti nepřemožení. Pirátka činnost ale zanedlouho ukončila. V roce 1810 přijala nabídku amnestie od čínské vlády, které se dostalo všem pirátům, a opustila mořské vody. Její další osud už není příliš znám. Podle všeho si z kořisti měla postavit kasino. Zemřela v roce 1844 ve věku 69 let. Až do dnešních let je ale oblíbenou popkultuní figurkou. Naposledy si na ni vzpomněli například tvůrci Pirátů z Karibiku, když do děje dosadili stejnojmennou postavu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu