válkaČeskoslovenskoobjevy

Chilský vulkán se probral a hned dvakrát vybuchl! Zástupy fotografů byly u toho

Chilský vulkán se probral a hned dvakrát vybuchl! Zástupy fotografů byly u toho
Zdroj: boredpanda.com
+ 11 fotek+ 12 fotek

Chilská sopka Calbuco se probrala k životu a hned dvakrát zasypala okolí sopečným popelem. Erupce vynesla obří oblak popílku do výšky 10 kilometrů. Přes 4000 obyvatel z okolí muselo být evakuováno. Před popílkem varují své občany i úřady sousední Argentiny.

Tomáš Chalupa 25. dubna 2015

Calbuco patří do rodiny tzv. stratovulkánů, které jsou známé silnými erupcemi. Patří do ní nechvalně známá Krakatoa, Vesuv i Svatá Helena. Odborníci se nyní snaží předpovědět, zda hrozí další erupce a případné vylití lávy ze sopouchu vulkánu. Naposledy Calbuco vybuchl v roce 1972, pak ale nebyl aktivní. Představitel místní správy Alejandro Verges řekl, že před náhlou erupcí se na sopce nepozorovalo nic zvláštního.

Široké okolí kolem Calbuca je nyní pokryto silnou vrstvou popela. Podle úřadů je vrstva někde silná až jeden metr. Vítr ho navíc roznáší až do vzdálenosti 1000 kilometrů, takže se oblak žene na hlavní město Santiago de Chile. Velká část popela se také dostala na území Argentiny, ohroženo je i Buenos Aires.

Exploze vulkánu ale na místo přilákala také zástupy fotografů, kteří se snažili pořídit snímky mimořádné události. Na druhou stranu v Chile je přes padesát sopek a k jejich výbuchům dochází poměrně často, takže zase až tak výjimečná událost to nebyla, k poslednímu výbuchu došlo minulý měsíc, kdy vybuchla sopka Villarrica. Nynější erupce je podle úřadů ale vážnější.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu