válkaČeskoslovenskoobjevy

Chevrolet Rolligon je jediné auto, kterým se necháte přejet a ještě budete rádi

Chevrolet Rolligon je jediné auto, kterým se necháte přejet a ještě budete rádi
Zdroj: amusingplanet.com

Na obálce prosincového čísla magazínu Mechanix Illustrated se v roce 1957 objevila podivná ilustrace. Bylo na ní bizarní vozidlo, které přejíždí přes usmívající se ženu. Vozidlo byl sedmitunový Chevrolet postavený Albee Rollingtonem.

Tomáš Chalupa 5. června 2019

Rollington ale není konstruktér automobilů, ale speciálních pneumatik určených pro ty nejextrémnější povrchy, jako je poušť nebo tundra. Pneumatiky jsou silně podhuštěné na hustotu 5 PSI (normální pneumatiky jsou nahuštěné na hodnotu 30 PSI). Výsledkem je, že váha vozidla je rozložená na mnohem větší plochu a na pneumatiku je tak mnohem menší tlak. I na případného člověka pod pneumatikou.

Pneumatiky se mnohem lépe deformují a absorbují tak do sebe jakékoliv nerovnosti, jako balvany nebo kmeny stromů. Jak napsal magazín LIFE, když vás přejede vozidlo s pneumatikami Rollington, je to jako byste si zašli na masáž. Velmi příjemné a rozhodně to nebolí.

Tyto unikátní pneumatiky vynalezl Albee Rolington z malé vesničky na Aljašce. Založil na jejich výrobu společnost. Inspiroval se u Eskymáků, protože ti pod své lodě dávali měchy z tulení kůže, které jim pomáhaly překonat ledové bariéry. V podstatě stejně fungovaly později i jeho pneumatiky.

Pneumatiky nakonec použil právě na sedmitunový Chevrolet, čímž vznikl model Rollington Chevrolet, se kterým pak v rámci propagace přejel onu dámu. Jenže i když vynález fungoval bezchybně, Rollingtonovi se nepodařilo rozjet byznys. Nedokázal pro své produkty získat dostatek klientů, tak, aby mohl rozjet sériovou výrobu. Dostal se do dluhů a nakonec musel celou společnost prodat. Tím ale paradoxně zajistil přežití svého nápadu. Značka dodnes existuje pod texaskou společností National Oilwell Varco. A pneumatiky Rollington se používají u specializovaných strojů zejména v naftovém a energetickém průmyslu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu