válkaČeskoslovenskoobjevy

Cheopsova soustřeďuje elektromagnetickou energii, tvrdí vědci

Cheopsova  soustřeďuje elektromagnetickou energii, tvrdí vědci
Zdroj: dagospia.com

Jeden z divů světa, Velká pyramida v Gíze, zřejmě dokáže shromažďovat elektromagnetickou energii a koncentrovat ji do vnitřních komor i do prostoru pod základnou. S tímto závěrem přišli vědci z Petrohradské státní univerzity, kteří svou studii nedávno publikovali v časopise Journal of Applied Physics.

Yvonne Pokorná 1. listopadu 2018

Spekulace o pravém účelu egyptských pyramid se šíří již minimálně od začátku 20. století. Starověké stavby dávají nezřídka do souvislosti s údajnou existencí mimozemských civilizací nebo s dávnými a současné vědě neznámými lidskými kulturami disponujícími pokročilými technologiemi (např. Atlantidou). Největší a nejstarší pyramida v Gíze, kterou měl postavit faraon Chufu před 4 500 lety, vzrušuje od nepaměti lidskou fantazii a vyvolává ty nejdivočejší teorie. Proto se vědci snaží s pomocí moderních technologií poodhalit roušku jejího tajemství.

„Egyptské pyramidy vždy přitahovaly velkou pozornost. My vědci se o ně samozřejmě také zajímáme, rozhodli jsme se tedy podívat se na to, jak Cheopsova pyramida rozptyluje elektromagnetické záření,“ uvedl jeden z autorů studie Andrej Jevljuchin.

Znázornění rozložení elektromagnetické energie

Znázornění rozložení elektromagnetické energie

Vědci připustili, že by se pramida mohla chovat jako obrovský rezonátor, který zaostřuje a zesiluje některé rádiové vlny. Aby vědci zjistili, jak Velká pyramida v Gíze reaguje s elektromagnetickými vlnami, pokusili se nejdříve odhadnout, jak je vůbec rezonance v pyramidě vyvolána. Vzali v potaz všechny známé dutiny uvnitř pyramidy a také vlastnosti jejího základního stavební materiálu – vápence. Vytvořili počítačový model pyramidy, na který fyzici vypustili rádiové vlny v rozmezí od 200 do 600 metrů a sledovali, jak budou tyto vlny působit na celou stavbu a její části. Poté vypočítali celkové ztráty energie způsobené rozptylem a absorpcí elektromagnetické energie uvnitř pyramidy.

Ukázalo se, Cheopsova pyramida na rádiové vlny skutečně reaguje. Rozptylová pole se nacházejí hlavně v dutinách pyramidy a dole pod pyramidou. Hlavní místo, kde se energie v pyramidě hromadí, je Královská komnata. Odtud energie proudí přímo dolů pod základnu pyramidy a dál do třetí komory.

 Distribuce elektrického (a) - (e) a magnetického (f) - (j) pole v pyramidě a v jejím podloží.

Distribuce elektrického (a) – (e) a magnetického (f) – (j) pole v pyramidě a v jejím podloží.

Vědci nyní věří, že vztah mezi tvarem pyramidy a její schopností hromadit energii ve svém nitru by mohl v budoucnu sehrát důležitou roli ve výzkumu nanočástic. Nyní chtějí zjistit, zda by nanočástice tvarované podobně jako Velká pyramida mohli podobným způsobem reagovat se světlem a koncentrovat energii ve specifických oblastech. „Když zvolíme materiál s odpovídajícími elektromagnetickými vlastnostmi, můžeme získat pyramidální nanočástice s praktickým využitím v nanosenzorech a efektivních solárních článcích,“ uvedla fyzička Polina Kapitanova.

Není jasné, zda si staří Egypťané byli unikátních vlastností pyramidy vědomi a zda vůbec věděli, co je elektromagnetické záření. Existují teorie o tom, že pyramida je vlastně starodávný stroj, který je vypnutý, a že staří Egypťané disponovali mnohem pokročilejšími technologiemi i vědomostmi, než jaké máme my dnes. Zatím se však pro tato tvrzení nenašel žádný konkrétní důkaz. Odpověď na tyto otázky tak nejspíš stále leží někde pod zemí a ta snad časem vydá svá tajemství.

Není to poprvé, kdy si fyzika a archeologie takříkajíc podaly ruce. Loni vyšel v časopise Nature článek, který informoval o objevu nové komory uvnitř Velké pyramidy v Gíze právě díky technikám fyziky částic.Další články

Zavří­t reklamu