válkaČeskoslovenskoobjevy

Chemik náhodně objevil nový odstín modré barvy, ještě letos se objeví v dětských pastelkách

Chemik náhodně objevil nový odstín modré barvy, ještě letos se objeví v dětských pastelkách
Zdroj: telegraph.co.uk

Děti v brzké době budou moci vybarvovat oblohu jinou modrou barvou než doposud. Po 200 letech vědci objevili nový odstín modré barvy, který dostal poněkud tajemný název YInMn. Ten by se ještě do konce tohoto roku měl objevit v dětských pastelkách.

Yvonne Pokorná 19. června 2017

Nový, zářivě modrý odstín objevil se svými studenty americký chemik a profesor Oregonské státní univerzity Mass Subramanian. Když vyráběli nové materiály pro využití v elektronice, jeden z jeho studentů smíchal v laboratorní peci chemické látky yttrium, indium a oxidy manganu. Výsledná směs dostala světle modré zbarvení.

K objevu nových druhů barev přitom nedochází často. Poslední odstín modré – kobaltovou modř – vytvořil před 200 lety, v roce 1802, francouzský chemik Louis Jacques Thenard.

“Byla to šťastná náhoda,” uvedl Subramanian. “K mnoha průlomovým objevům dochází, když to nečekáte. Většina barevných pigmentů byla objevena čirou náhodou,” dodal vědec.

Nová modrá barva zvaná YInMn

Nová modrá barva zvaná YInMn

Nový odstín modré dostal název YInMn kvůli svému složení z prvků yttria, india, manganu a oxygenu (kyslíku).

Modrá patří obecně k nejoblíbenějším barvám. „Je spojena s otevřenými prostory, svobodou, intuicí, představivostí, expresivitou, inspirací a citlivostí,” prohlásil chemik.
Nová modř brzy najde své uplatnění v reálném životě. Přední producent pastelek, americká firma Crayola, totiž oznámila, že barvu YInMn hodlá již do konce roku zařadit do barevné škály svých pastelek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu