válkaČeskoslovenskoobjevy

Chemická havárie na Krymu vyhnala z domovů tisíce lidí. Úřady o ní zprvu mlčely

Chemická havárie na Krymu vyhnala z domovů tisíce lidí. Úřady o ní zprvu mlčely
Zdroj: odditycentral.com

V krymském městě Armjansk došlo na konci srpna k záhadnému úniku toxických látek. Než došlo k evakuaci obyvatelstva, místní autority o situaci ale několik dní mlčely.

Simona Knotkova 20. září 2018

K neobjasněné chemické havárii došlo v noci z 23. na 24. srpna. Obyvatelé města ráno zjistili, že jejich auta pokrývá narezavělý poprašek. Ve vzduchu se také vznášel zápach neznámého původu. O svých objevech si lidé začali referovat na sociálních sítích, kde sdíleli fotografie z místa. I když jejich hlášení vzbudila pozornost médií, místní úřady potenciální nebezpečí přesto ignorovaly a veřejnosti tvrdily, že k žádnému znečištění atmosféry nedošlo a vše je pod kontrolou.

Situace se zhoršila v momentě, kdy několik obyvatel začalo mít problémy s dýcháním. Zvláštní byla i skutečnost, že až na pár vran z oblasti zmizeli všichni ptáci.

Teprve 4. září začaly autority podnikat jisté kroky. Do kempů v regionu nechaly evakuovat více než čtyři tisíce dětí. Krymský premiér Sergej Aksjonov však stále trval na tom, že se tak stalo pouze v rámci prevence a obyvatelům žádné nebezpečí nehrozí.

„Chci dát jasně najevo, že nic neohrožuje životy a zdraví našich obyvatel. Není žádný důvod vyhlašovat stav nouze. Z preventivních důvodu jsme se ale rozhodli vyhlásit dětem dvoutýdenní prázdniny. Veškeré akce budou organizovány za státní peníze a budou zřízeny operativní štáby,“ sdělil v oficiálním prohlášení.

Svá tvrzení poupravil poté, co bylo do oblasti vysláno několik odborníků na životní prostředí. Jejich měření atmosféry odhalila vysokou koncentraci oxidu siřičitého, který silně znečišťuje vzduch a působí množství zdravotních problémů. Mezi nimi hrozí také vznik karcinomu.

Po tomto zjištění Aksjonov už konečně přiznal závažnost situace a za možného viníka toxického znečištění označil nedaleký titanový závod. Přesto stále není jasné, jak k úniku jedovatých látek přesně došlo. Chemická továrna byla dočasně uzavřena.

Další články

Zavří­t reklamu