válkaČeskoslovenskoobjevy

Cheesecake pochází z antického Řecka, dostávali ho sportovci i svatebčané

Cheesecake pochází z antického Řecka, dostávali ho sportovci i svatebčané
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Cheesecake je stále oblíbenější dezert známý po celém světě. Lidé se většinou mylně domnívají, že pochází ze Skandinávie, odkud putoval s imigranty do Spojených států, kde zdomácněl jako newyorský cheesecake. Místo původu této delikatesy ale leží úplně jinde a je také mnohem starší, než by se čekalo.

Tomáš Chalupa 19. listopadu 2021

Řekové servírovali sportovcům při olympijských hrách roku 776 před naším letopočtem speciální sýrový pokrm, který jim měl dodat energii. Ano, tušíte správně, byl to cheesecake, byť se od pečeného neworského dezertu lišil. Řekové si jej velmi oblíbili, takže brzy nebyl jen výsadou atletů, ale stal se také svatebním dortem. Řecká nevěsta napekla tento dort den před svatbou manželovi jako výraz lásky a pokory. Tato tradice se dodržuje občas i dnes.

O cheesecaku se poprvé zmiňuje v roce 230 dějepisec Athenaeus. Jde o nejstarší dochovaný recept na cheesecake. Je velmi jednoduchý – sýr se rozmíchá na kaši, ta se naleje na pánev a smíchá s medem a moukou. Vše se dohromady peče a následně nechá vychladnout.

Římané poté, co dobyli Řecko, tento recept obměnili, když do dezertu přidávali také vejce. Na rozdíl od Řeků podávali cheesecake, který nazývali libulma, teplý. Teprve od Římanů se recept na libulmu rozšířil do Evropy. Každý národ si jej upravoval a vznikaly různé varianty cheesecaků. Objevuje se také ve vůbec první tištěné kuchařce z roku 1545.

Cheesecake tvoří dvě vrstvy: jedna z rozdrobených sušenek a druhá ze sýru nebo tvarohu. V Americe je jeho příprava velmi úzce spjata se smetanovým termizovaným sýrem Philadelphia.

Dodnes je cheesecake oblíbený po celém světě. Velké oblibě se těší v New Yorku, kde má svou vlastní variantu pocházející už z 19. století. Všichni bychom ale za tento pokrm měli být vděčni starým Řekům.

https://www.youtube.com/watch?v=Qsy2SI7NxpE

Související články

Další články

Zavří­t reklamu