válkaČeskoslovenskoobjevy

Che Guevara se rok před svou smrtí skrýval u Prahy

Che Guevara se rok před svou smrtí skrýval u Prahy
Zdroj: archiv
+ 6 fotek+ 7 fotek

Obec Ládví nedaleko Prahy se v roce 1966 stala na pět měsíců útočištěm proslulého argentinského revolucionáře Ernesta Che Guevary. Ten na zdejší pobyt však nevzpomínal nejlépe. Naši společnost nejspíše považoval za nudnou, šedivou a bez života.

Václav Pokorný 16. května 2019

Rok 1966 byl pro legendárního kubánského revolucionáře Che Guevaru (1928–1967) jedním z nejhorších období jeho života. Pád kdysi mocného vůdce kubánských guerill však začal už o rok dříve. Tou dobou zastával funkce prezidenta kubánské národní banky a také ministra průmyslu, ve kterých se snažil propagovat svou vizi spravedlivé beztřídní společnosti. Jeho ekonomické reformy však nebyly moc úspěšné a jeho filozofie, že lidé mají pracovat jen pro potěšení, nepřinesla ten správný finanční efekt. Po několika zásadních rozporech s Fidelem Castrem nakonec Kubu opustil, aby mohl myšlenky komunistické revoluce šířit v jiných zemích.

Za své další působiště si Guevara vybral africký stát Kongo, kde však místo revolucionářů, ochotných zemřít za ideály marxismu, potkával spíše negramotné lidi, kteří věřili v sílu šamanů. Jeho osvědčený způsob partyzánského boje navíc neměl šanci proti dobře vyzbrojeným žoldnéřům konžské vlády. Kvůli silnému astmatu při této misi málem zemřel a přes kubánské velvyslanectví v Tanzanii našel bezpečné útočiště v Československu.

Letadlo s tehdy osmatřicetiletým Guevarou přistálo na ruzyňském letišti 1. března 1966. Che sem dorazil složitými cestami přes Dar es-Salaam, Káhiru a Bělehrad. Podle historika Josefa Opatrného vyplývá z pramenů, že málokdo mohl v nenápadném oholeném muži s brýlemi rozpoznat proslulého revolucionáře. „Vystupoval s uruguayským pasem pod jménem Ramon Benitéz a měl tu vlastního maskéra z Kuby,“ sdělil České televizi Opatrný. Che nechtěl, aby se o jeho přítomnosti vědělo, protože Čechoslovákům nedůvěřoval, a dokonce se bál, že by ho někdo z československé tajné služby mohl vyzradit.

Celý Guevarův pobyt na československém území probíhal v naprostém utajení. Konspirační dům se nacházel ve vesnici Ládví nedaleko Prahy a patřil československé rozvědce. Alespoň tam vedou investigativní stopy, které objevil novinář Stanislav Motl. Mezinárodní revolucionář také absolutně změnil svoji vizáž. Oholil si vousy, zkrátil vlasy a nosil dioptrické brýle. Život mimo dům omezoval na minimum a vstupoval pod jiným jménem.

Informace o tajném pobytu Guevary jsou často protichůdné. Podle jedněch trpěl depresí. Podle jiných četl, psal a cvičil střelbu na zahradě vily. Po dobu pobytu v Československu jej doprovázela manželka Aleida, která na Prahu vzpomínala jako na okouzlující město.

Podle knihy Poznámky z Prahy, kterou sepsal o jeho pobytu u nás argentinský velvyslanec Abel Posse, si ale Guevara u nás připadal jako v šedivém světě bez života. Knihu je však nutno chápat především jako beletristickou; Posse sám přiznal, že ji sepsal na základě prostudování Che Guevarových zápisků, které se bohužel nedochovaly.

“Tohle není socialismus, ale jeho selhání. Celá Praha je jako místnost z Titaniku. Ze slavných časů revoluce nezbylo nic,” povzdechl si revolucionář nad situací v Československu.

Ve světle těchto skutečností se jako jediný opravdový důvod, proč se Che Guevara v Československu zdržel pět měsíců, jeví setkání s jeho milenkou, Argentinkou německého původu. Tamara Bunke alias agentka “Tanja”, jak znělo její tajné jméno, procházela výcvikem právě v Československu. Místní úřady jí také opatřily falešné doklady na jiné jméno.

Osud Che Guevary a Tanji se naplnil již o rok později v Bolívii, kde byli oba zabiti při pokusu o další guerillovou revoluci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu