válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete žít v Villa Las Estrellas? Pak si musíte nechat vyoperovat slepé střevo

Villa Las Estrellas je malá vesnice ležící v Antarktidě na Ostrově krále Jiřího, který patří Chile. Pokud se tam chtějí lidé natrvalo ubytovat, musí mít odoperované slepé střevo. Bizarní požadavek ale pramení z dobrých důvodů.

Tomáš Chalupa 29. září 2018

Villa Las Estrellas je tak odříznutá od světa a panují tam natolik extrémní podmínky, že každý obyvatel musí projít psychologickou kontrolou. Pobyt zde totiž skutečně není pro každého. V zimě je celá osada doslova pohřbena pod metry sněhu. Navíc zde panuje téměř absolutní temnota, slunce se sotva vyškrábe nad horizont a zase rychle zapadá.

Průměrná teplota se zde sice pohybuje jen okolo -2,3 stupňů Celsia, ale klidně tu můžete zažít i čtyřicetistupňové mrazy. K tomu šílený vítr, sněžení, mlhu, zkrátka cokoliv vás napadne. V takovém počasí si ani nejde sednout před dům, který připomíná tvarem velký kontejner. Lidé jsou uzavřeni doma a život zde je extrémně složitý.

Přesto ve Villa Las Estrellas žije 80 stálých obyvatel. Jsou to většinou Chilané se svými rodinami. Každý, kdo je starší šesti let, nemá slepé střevo. Na místě by totiž případná operace nebyla možná, proto si tento orgán musí nechat každý odoperovat ještě před příjezdem. V osadě sice je nemocnice, ale není v ní chirurg a je vedena jen praktickým lékařem. Tady se zkrátka operovat nedá a nejbližší chirurg se nachází 1000 kilometrů daleko. Sice sem létá armádní letadlo Hercules C-130, ale díky extrémním podmínkám se nedá zaručit, že počasí bude dobré pro let.

Kromě této komplikace, ale i mnoha jiných, je ale Villa Las Estrellas pohodové místo, kde žijí celé rodiny i s dětmi. Mají na všechno víc času a tráví hodně času pohromadě. Jsou obklopeni nádhernou přírodou a je to celkově nezapomenutelná zkušenost. Navíc chilská vláda nabízí finanční podporu těm, kteří se rozhodnou v místě žít alespoň několik let.

Villa Las Estrellas byla založena v roce 1984, za diktatury Augusta Pinocheta, který chtěl ukázat, že Chile je trvale přítomné na antarktickém kontinentu. Pinochet dokonce tehdy používal termín „Chilská Antarktida“, jako by celý kontinent byl jen kolonií. Pouze Chile a Argentina mají v Antarktidě trvalé osídlení, všech dalších 24 států zde má pouze vědecké stanice.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu