válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete žít šťastně? Inspirujte se secesí v Letohrádku Mitrovských v Brně

Chcete žít šťastně? Inspirujte se secesí v Letohrádku Mitrovských v Brně
Zdroj: Facebook/Letohrádek Mitrovských Brno
+ 8 fotek+ 9 fotek

Padají na vás podzimní deprese nebo se dostáváte ekonomicky do recese? Pak vám určitě pomůže secese. Tyto krásné časy z přelomu 19. a 20. století ožívají v těchto dnech v Letohrádku Mitrovských v Brně. Cílem kurátorů výstavy, kterou tam pořádají, je připomenout návštěvníkům ideu šťastného života a v secesním duchu poradit jak na něj.

blondie 2. října 2015

Přelom 19. a 20. století byl obdobím významných společenských událostí i vědeckých objevů. Lidé však toužili po návratu k přirozenosti a přírodě. Tak nastoupila secese, mnohými označována jako poslední umělecký směr, jenž dokázal přesáhnout hranice architektury, sochařství a malířství a zasáhnout do každé části života obyčejných lidí. Dámská móda, šperky, plakáty na ulicích, nábytek i nádobí – to vše bylo poznamenáno secesním designem, který se vyznačoval ladností, zdobností a něžně působícími křivkami, tak charakteristickými pro krásnou ženu. Ta se ostatně stala hlavním uměleckým námětem a symbolem nového století. Jen si vzpomeňte na plakáty Alfonse Muchy!

Alfons Mucha: reklamní plakát na likér Trappistine

Alfons Mucha: reklamní plakát na likér Trappistine

Šťastná to žena

Jako nositelka krásy a personifikace harmonie – oduševnělá múza s vlajícími vlasy a esovitě stočenou siluetou – se postava mladé, krásné ženy objevovala v podstatě na všem a takřka ve všech možných pózách a podobách – na fasádách domů, na reklamních plakátech, přebalech výrobků, ale třeba i na knoflících a dokonce se zjevovala mužům při nadměrném požití alkoholu.

Coby oduševnělá strážkyně rodinných hodnot zosobňovala secesní žena perfektně fungující domácnost, uvnitř i navenek. Jak dodává jeden z kurátorů výstavy Petr Lukas: „Ušlechtilé jednání, vzorové vystupování, hospodaření s časem, řádná strava, dobrý vkus a zároveň vůle věnovat se svému sebevzdělávání a tzv. činnosti pro zájmy veřejné patřilo k výbavě každé prababičky!“

Ukázka z expozice Šťastný život v secesi

Ukázka z expozice Šťastný život v secesi

Šťastný život v secesi

Jak si tato secesní žena uměla zařídit šťastný, spokojený život a vkusně fungující domácnost, ukazuje výstava Šťastný život, kterou až do 29. listopadu pořádají v brněnském Letohrádku Mitrovských. Seznamuje se sto let starými osvědčenými návody na šťastný život, ale poskytuje také praktické tipy a poučení – jak třeba vyzrát na muže, potrestat děti, cvičit doma, pěstovat jemné mravy, servírovat ovoce.

Charakteristické znaky secesního stylu zachycuje výstava přehledně ve třech částech, s pomocí více než stovky dobových exponátů zapůjčených od soukromých sběratelů. „Z období secese je toho v našich muzeích a galeriích obecně málo,“ vysvětlil vedoucí Letohrádku Mitrovských v Brně Petr Lukas.

Reklama na korzet

Reklama na korzet

Šťastná domácnost

První místnost navozuje atmosféru o svátcích a nedělích, kdy lidé pravidelně korzovali po náměstích a parcích. Elegance, s jakou se oblékali, dokumentují originální dobové šaty, slunečníky, vějíře, klobouky, rukavičky, knoflíky, boty, bižuterie a líčidla. „Unikátem výstavy jsou společenské šaty bývalé švagrové a později druhé ženy známého českého malíře Maxe Švabinského Anny Vejrychové-Švabinské,“ upozornil Lukas.

Další část výstavy umožňuje pohled do secesní kuchyně s dnes již téměř neznámými přístroji, které šetřily hospodyňkám čas při vaření jídla. Prohlídka dále vede přes salon určený pro servírování kávy a čaje a jídelnu s velkou slavnostně prostřenou tabulí, která připomíná základy servírování a etikety. V dobové ložnici lze zase obdivovat ručně vyšívanou výbavu či noční prádlo.

Samostatný oddíl tvoří na výstavě dětský pokoj s dobovými hračkami a chlapeckými hrami. „Zapůjčili jsme loutkové divadlo, houpacího koně, originální panenky, kočárky, kuchyňskou zástěru s povoskovaným plátem, ale třeba i set na stolní tenis s pálkami potaženými pergamenovou kůží,“ uvedla pro Brněnský deník sběratelka Miroslava Pecháčková, která s manželem provozuje Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou.

Na výstavě nebudou chybět také fotografie nebo plakáty, na kterých se doslova zastavil čas. „Kromě toho ještě v centrálním sále vystavujeme šperky vyrobené z jedlých materiálů od studentů z oboru cukrář. Vytvořili je podle fotografií a secesních návrhů,“ doplnil Lukas.

Dobová fotografie manželského páru na procházce

Dobová fotografie manželského páru na procházce

Secese je hra

Výstava je určena jak pro romantiky a milovníky starých časů, tak pro rodiny s dětmi. Ti všichni se mohou s obdobím secese obeznámit také interaktivní formou. „Jednoduchými principy si zde mohou vyzkoušet vážení mouky, vyšívání, navrhování klobouků, tvorbu šperků, výrobu krajky z papíru. Pro děti máme připravené například netradiční pexeso,“ upřesnil Lukas. Dodal, že pro zájemce je připravený i fotografický koutek, kde si mohou před odchodem pořídit svoji fotografii v lehce secesní stylizaci.

Letohrádek Mitrovských v Brně

Letohrádek Mitrovských v Brně

Související články

Další články

Zavří­t reklamu