Vypadají lákavě, ale chutnají kdovíjak. | zdroj: odditycentra.com


Chcete zhubnout? Dejte si zákusek, který z 96% tvoří vzduch a váží 1 gram

TÉMATA: věda | aerogel | jídlo

Fanatičtí dodržovači diet jásají. Studio potravinového designu, které už přišlo třeba s netající zmrzlinou, se nedávno na veletrhu v Saudské Arábii pochlubilo dezertem, který je tak lehký a nadýchaný, že je i pouhé jedno malé peříčko na miskách vah těžší.

user-avatar

M. Šindlauerová

17. 11. 2019 | 09:00

Londýnské studio Bompass & Parr, které se nejvíce zaměřuje na experimenty s designem jídla, spojilo síly s hamburskou laboratoří Aerogelex a vytvořili kus vzduchu přímo k nakousnutí. Jak už je z názvu německé laboratoře patrné, pracuje se zde s aerogelem – látkou úžasných vlastností. Říká se o ní, že je to nejpevnější a zároveň nejlehčí materiál na světě. Vynalezl ho roku 1931 chemik Samuel Kistler a jeho unikátních vlastností je dosaženo metodou přeměny atomů vody v gelu na atomy vzduchu.

Aerogely se dají vyrábět z různých materiálů, nicméně ne všechny z nich jsou vůbec poživatelné. Pro tento gurmánský cíl se proto tým Bompass & Parr zaměřil na albuminoidy, což jsou proteiny obsažené ve vaječném bílku. Pokud o jídle něco víte, tak určitě tušíte, co se z vaječných bílků nejčastěji tvoří – jsou to sněhové pusinky. Jenže zatímco běžné pusinky uděláte s receptem, který se vejde na jeden řádek (vzít vejce – rozšlehat vejce – přidat cukr – upéct), v případě těchto dezertíků už je recept poněkud složitější.

Z bílků se nejprve vytvořil hydrogel, který pak putoval do lázně s chloridem vápenatým a vodou. Po vyjmutí z lázně se pusinky vytvarovaly do požadovaného tvaru. Vodu v pusinkovém gelu nahradili laboranti tekutým oxidem uhličitým, který pak přeměnili na plyn. Tento plyn se následně z pusinky odsál, a tím zbyla z pamlsku jen pevná a lehká kostra ve formě tradiční pusinky, ovšem se zcela netradiční chutí vzduchu.

Protože je výrobní proces velmi náročný, nevyrábí se příliš mnoho kusů. Proto vlastně ani pořádně nevíme, jak dezertík chutná. Ostatně nějaký medovník to asi nebude.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

M. Šindlauerová

17. 11. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu