Jedna z dobových knih o spiritismu | zdroj: 4.bp.blogspot.com


Chcete vidět kresby, které namalovali duchové ze záhrobí?

Podkrkonošské městečko Nová Paka se může pochlubit celosvětově unikátním muzeem spiritismu. Za první republiky bylo tohle město největším centrem spiritismu ve střední Evropě! Lidé se tam scházeli k spiritistickým seancím, při kterých společně vyvolávali duchy zemřelých.

user-avatar

Konny

22. 09. 2014 | 08:07

Přivolaní duchové pak vedli jejich ruce, že i ti, co nikdy nenamalovali ani sluníčko, náhle vytvářeli podivuhodné kresby záhadných bytostí a rostlin z vesmíru i zmizelá historická místa. V celém světě naprosto ojedinělou sbírku těchto medijních kreseb můžete dnes vidět v novopackém muzeu.

Karel Sezemský, vůdce českého spiritismu

V Nové Pace od roku 1904 působil sám vůdce českého spiritismu Karel Sezemský, který sem umístil i redakci nakladatelství Spirit a časopisu Posel záhrobní. Do historie spiritismu se zapsal svým vynálezem psychoskopu, což bylo kolečko s tužkou, jímž duch skrze médium kreslil obrázky.

Výstava medijních obrazů v Nové Pace

Tahle věcička šla v té době docela dobře na prodej. Na přelomu století byl totiž o spiritismus obrovský zájem. Jen v českých zemích se k němu hlásilo půl milionu lidí, mezi nimi i první československý prezident Tomáš G. Masaryk, jemuž spiritisté z každého sjezdu posílali pozdrav. 

Vyvolávání duchů

Spiritismus v Nové Pace však neměl na růžích ustláno. Byl trnem v oku křesťanským církvím, které se zasloužily o to, že hnutí bylo pronásledováno. Již v roce 1904 vydalo Okresní hejtmanství v Nové Pace zákaz pořádat jakékoli spiritistické seance pod hrozbou pokuty 200 Kč nebo dvoutýdenního vězení. Přesto zájem o spiritismus vzrůstal a pokračoval i po smrti Karla Sezemského v roce 1936, jenž těsně před svým skonem předpověděl lidstvu, že ho čekají těžké časy. 

Za německé okupace nastaly nepříznivé časy i pro české spiritisty. Přestaly vycházet spiritistické knihy i časopis Posel záhrobní a v roce 1941 veškeré materiály nakladatelství Spirit zabavilo gestapo. Spiritismu po válce nepřáli ani komunisté, přesto se spiritisté dál tajně scházeli a vydávali své spisy v samizdatech

Obraz, který vytvořilo médium

Život v Podkrkonoší byl odnepaměti těžký, lidé zde tvrdě pracovali, a proto únik od problémů nalézali právě ve spiritismu a víře v posmrtný život. Odvádělo to jejich pozornost od běžného života plného trápení k něčemu útěšně nadpřirozenému. Tak tomu je ostatně dodnes. Lidé se prý v Nové Pace nadále schází a vyvolávají duchy stejně jako jejich předkové.

Výstava medijních obrazů v Nové Pace

„Vzhledem k tomu, že tito lidé mají špatné zkušenosti z minula, tak o sobě nedávají znát. Je velice těžké dostat se na takovou seanci, protože oni mezi sebe jen tak někoho nepustí,“ prozradila průvodkyně z muzea v Nové Pace.

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Konny

22. 09. 2014 | 08:07

Zavří­t reklamu