válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete vidět kresby, které namalovali duchové ze záhrobí?

Chcete vidět kresby, které namalovali duchové ze záhrobí?
Zdroj: 4.bp.blogspot.com

Podkrkonošské městečko Nová Paka se může pochlubit celosvětově unikátním muzeem spiritismu. Za první republiky bylo tohle město největším centrem spiritismu ve střední Evropě! Lidé se tam scházeli k spiritistickým seancím, při kterých společně vyvolávali duchy zemřelých.

Konny 22. září 2014

Přivolaní duchové pak vedli jejich ruce, že i ti, co nikdy nenamalovali ani sluníčko, náhle vytvářeli podivuhodné kresby záhadných bytostí a rostlin z vesmíru i zmizelá historická místa. V celém světě naprosto ojedinělou sbírku těchto medijních kreseb můžete dnes vidět v novopackém muzeu.

Karel Sezemský, vůdce českého spiritismu

Karel Sezemský, vůdce českého spiritismu

V Nové Pace od roku 1904 působil sám vůdce českého spiritismu Karel Sezemský, který sem umístil i redakci nakladatelství Spirit a časopisu Posel záhrobní. Do historie spiritismu se zapsal svým vynálezem psychoskopu, což bylo kolečko s tužkou, jímž duch skrze médium kreslil obrázky.

Výstava medijních obrazů v Nové Pace

Výstava medijních obrazů v Nové Pace

Tahle věcička šla v té době docela dobře na prodej. Na přelomu století byl totiž o spiritismus obrovský zájem. Jen v českých zemích se k němu hlásilo půl milionu lidí, mezi nimi i první československý prezident Tomáš G. Masaryk, jemuž spiritisté z každého sjezdu posílali pozdrav.

Vyvolávání duchů

Vyvolávání duchů

Spiritismus v Nové Pace však neměl na růžích ustláno. Byl trnem v oku křesťanským církvím, které se zasloužily o to, že hnutí bylo pronásledováno. Již v roce 1904 vydalo Okresní hejtmanství v Nové Pace zákaz pořádat jakékoli spiritistické seance pod hrozbou pokuty 200 Kč nebo dvoutýdenního vězení. Přesto zájem o spiritismus vzrůstal a pokračoval i po smrti Karla Sezemského v roce 1936, jenž těsně před svým skonem předpověděl lidstvu, že ho čekají těžké časy.

Za německé okupace nastaly nepříznivé časy i pro české spiritisty. Přestaly vycházet spiritistické knihy i časopis Posel záhrobní a v roce 1941 veškeré materiály nakladatelství Spirit zabavilo gestapo. Spiritismu po válce nepřáli ani komunisté, přesto se spiritisté dál tajně scházeli a vydávali své spisy v samizdatech.

Obraz, který vytvořilo médium

Obraz, který vytvořilo médium

Život v Podkrkonoší byl odnepaměti těžký, lidé zde tvrdě pracovali, a proto únik od problémů nalézali právě ve spiritismu a víře v posmrtný život. Odvádělo to jejich pozornost od běžného života plného trápení k něčemu útěšně nadpřirozenému. Tak tomu je ostatně dodnes. Lidé se prý v Nové Pace nadále schází a vyvolávají duchy stejně jako jejich předkové.

Výstava medijních obrazů v Nové Pace

Výstava medijních obrazů v Nové Pace

„Vzhledem k tomu, že tito lidé mají špatné zkušenosti z minula, tak o sobě nedávají znát. Je velice těžké dostat se na takovou seanci, protože oni mezi sebe jen tak někoho nepustí,“ prozradila průvodkyně z muzea v Nové Pace.

Další články

Zavří­t reklamu