válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete vidět, jak bojovali nejlepší řečtí válečníci, vítězové nad mocnými Peršany?

Kvalitní animace ve 3D vám prozradí, co stálo za úspěchem řeckých těžkooděných válečníků – hoplítů. Jejich výzbroj tvořilo kopí, dlouhé 2 až 3 metry, krátký dvousečný meč a velký bronzový kulatý štít. Měli na sobě bronzovou zbroj, holenní chrániče a přilby s mohutnými chocholy. Jejich výstroj vážila celkem až 35 kg. Tvořili silný střed řeckých vojsk. V bitvách měli úlohu obránců lučištníků a jezdců.

Václav Pokorný 23. září 2017

Hoplíté bojovali též v uzavřených formacích, falangách, a jejich sevřené řady byly v podstatě neproniknutelnou zdí. Nejen kvalitní výzbroj, ale také velmi dobrý výcvik stál za úspěchy těchto skvělých válečníků.

Falanga byl tank starověku.

Falanga byl tank starověku.

V Athénách, Thébách, Argosu a dalších městských státech starověkého Řecka byla vojenská příprava zahájena obvykle ve věku kolem osmnácti let a trvala dva roky. Svým válečnictvím pak proslula obzvláště Sparta. Veškeré dění v tomto státě bylo podřízeno přísné vojenské disciplíně. Základní zásadou spartského občana bylo zvítězit v boji a poslouchat. Již v sedmi letech začala výchova malých chlapců k vojenské službě, která končila ve dvaceti letech. Není proto divu, že byla až do konce Peloponéských válek považována spartská falanga za neporazitelnou. Do boje odcházela za zvuku válečných písní, fléten a trubek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu