válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete vidět Antarktidu a vydělat balík? Britové nabízí job snů

Chcete vidět Antarktidu a vydělat balík? Britové nabízí job snů
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

Jestli jste dobrodružné povahy, manuálně zruční nebo umíte vařit, možná hledá organizace British Antartic Survey právě vás. Tato výzkumná společnost provozuje v Antarktidě pět stálých vědeckých základen. A hledá personál, bez kterého to v Antarktidě prostě nejde – kuchaře, instalatéry, montéry, tesaře, a další manuální odborné profese. Startovní plat začíná někde na 23 000 librách za rok.

Tomáš Chalupa 4. června 2015

Malý háček je v tom, že se bude pracovat na jedněch z nejodlehlejších a zároveň nejchladnějších míst na světě. Nejbližší civilizace je vzdálená 3200 kilometrů, teploty se tu pohybují kolem -80 stupňů Celsia, v teplejším období tu panuje -30 stupňů.

Instalatéři mají za úkol udržovat v provozu vodovody a topení. V Antarktidě dochází vinou mrazů k jejich častému popraskání, takže se tu očekává spousta náročné práce. Kuchaři to nebudou mít také snadné. Musí nasytit denně asi 70 hladových krků pouze zmraženými nebo konzervovanými potravinami. Na nákup je to tři tisíce kilometrů, takže se na něj moc nechodí. Vystačit se musí s tím, co je na základně.

Také ostatní profese, jako elektrikáři, tesaři, mechanici nebo svářeči jsou vítaní. Společnost nabízí základní plat 23 900 liber ročně, k tomu zdarma cestovní výdaje, speciální teplé oblečení, vybavení a další techniku. Co je velmi výhodné, plat není prakticky kde a za co utratit. Celý proto skončí na bankovním účtu, takže po návratu z turnusu je člověk tak nějak za vodou.

Jenže to není zadarmo. Společnost upozorňuje, že v zimě je celých 24 hodin tma po několik měsíců, na jaře je zase pořád světlo. Na jaře se pracuje, pokud je světlo, takže prakticky pořád na směny. Kdokoliv může být kdykoliv povolán na výpomoc. Je nutné se nevěnovat jen své oblasti, ale mít i záložní specializace. To znamená, že instalatér se v případě potřeby může stát i nouzovým zubařem a podobně.

BAS v současné době hledá dva kuchaře, pět instalatérů, pět elektrikářů, pět tesařů a pět mechaniků generátorů. Kontrakt se uzavírá na 12-18 měsíců. Každý musí odsloužit minimálně jednu zimu a jedno jaro. Nejdrsnější podmínky panují na nejjižnější základně Halley, na základně na Ptačích ostrovech je zase potřeba si zvyknout na nepřetržitý křik milionů ptáků, stanice Rothera je pro změnu většinu roku zamrzlá v ledu…

„Hledáme lidi s dobrodružnou povahou, ale kteří jsou také velmi nápadití. Například instalatéři mohou jeden den opravovat prasklé potrubí a další den instalovat solární panely. Pro kuchaře je výzva vařit s minimem čerstvých surovin. Měli jsme tu na jedné základně šéfkuchaře ze Savoye v Londýně a servíroval delikatesy prakticky každý den,“ říká k nabízené práci mluvčí společnosti Anthena Dinar.

Další články

Zavří­t reklamu