válkaČeskoslovenskoobjevy

Chcete vědět, co rád jedl Michelangelo? Tady je jeho ilustrovaný nákupní seznam

Chcete vědět, co rád jedl Michelangelo? Tady je jeho ilustrovaný nákupní seznam
Zdroj: finedininglovers.com

Spisovatel John Updike jednou napsal, že znamenitost velkých věcí je založena na znamenitosti těch malých. Tento citát bychom mohli docela dobře vztáhnout na všestranného renesančního umělce Michelangela Buonarrotiho, když porovnáme jeho stěžejní umělecká díla – jako třeba Pietu, Davida, Poslední soud či Baziliku sv. Petra – s jeho vlastnoručně ilustrovaným nákupním seznamem z roku 1518.

Jan Kyzlink 17. září 2015

Seznam je rozčleněn do tří dnů třemi horizontálními linkami a obsahuje 15 položek, které prozrazují, co geniální malíř, sochař, architekt a básník jedl – tak například chléb, ryby, fenyklovou polévku, tortellini, ančovičky… Jak vidno, také si rád dával víno.

To, že svůj seznam doprovodil ilustracemi, neznamená, že by byl až tak posedlý kreslením, ale chtěl nakupování usnadnit svému negramotnému pomocníkovi, jehož poslal pro nákup na tržiště. Nicméně dochovaný nákupní lístek, který by perfekcionistický Michelangelo za svého života určitě nikde nevystavoval, je dokladem toho, že pravý renesanční člověk nerozvíjí jen spoustu zájmů, ale dokáže vtisknout svou genialitu i ryze přízemním a světským záležitostem a činí je tak nevšedními.

Ilustrovaný nákupní seznam od Michelangela Buonarrotiho

Ilustrovaný nákupní seznam od Michelangela Buonarrotiho

Další články

Zavří­t reklamu